همه چیز درباره ریدایرکت ۳۰۱ ، تغییرات آن و تاثیری که روی سئو می گذارد

خانه / سئو / آموزش سئو / همه چیز درباره ریدایرکت ۳۰۱ ، تغییرات آن و تاثیری که روی سئو می گذارد
تغییرات ریدایرکت 301 و تاثیر آن روی سئو

همه چیز درباره ریدایرکت ۳۰۱ ، تغییرات آن و تاثیری که روی سئو می گذارد

از گذشته تا کنون باورهای مختلفی درباره عمل ریدایرکت وجود داشته است. در حالی ریدایرکت های معروفی مثل ریدایرکت ۴۰۴، ۳۰۲ و ۳۰۱ وجود داشته است اما باز هم شاهد باورهای عجیب و غریبی درباره ریدایرکت ۳۰۱ هستیم. باورها یا دید منفی که تا حدودی هم از دید برخی از متخصصان اثبات شده اند و همین موضوع نگرانی بزرگی برای وبمستران ایجاد کرده است. مثلا:

 1. ۱۵ درصد افت رنگ صفحات نتیجه ریدایرکت ۳۰۱ است
 2. ریدایرکت ۳۰۲ موقتی است؛ بنابراین از فیلترهای رنکینگ عبور نمی کند تا صفحه توسط گوگل رتبه بندی شود
 3. مهاجرت به HTTPS که یکی از ارکان اصلی آن ریدایرکت ۳۰۱ می باشد موجب افت رتبه یا رنک صفحات می شود

همین باورها باعث شده است تا بسیاری از کاربران از ریدایرکت ۳۰۱ فاصله بگیرند و حتی به خاطر عواقب احتمالی بعدی از خیر مهاجرت به HTTPS هم بگذرند. از این رو و به سبب باورهای پیش آمده و تغییراتی که در قوانین ریدایرکت ۳۰۱ در سال های اخیر پیش آمده است تصمیم گرفتیم مطالبی جداگانه را به معرفی و تغییرات ریدایرکت ۳۰۱ و تاثیرات آن روی سئو اختصاص دهیم. همراه با همراه همیشگیتان، دیجی وردپرس، بمانید!

تغییرات ریدایرکت ۳۰۱ و تاثیر آن روی سئو

برای آن دسته از کسانی که به تازگی به مفهوم ریدایرکت ۳۰۱ آشنا می شوند لازم است ابتدا بررسی کلی و مقدماتی در ارتباط با این ریدایرکت داشته باشیم. خطای ۳۰۱ هم مثل خطا ۴۰۴ و سایر خطاها یکی از راه های انتقال و هدایت گوگل به صفحات جدید است. وبمستران زمانی که قصد تغییر آدرس یک صفحه را دارند یا این که می خواهند اسم یک فایل را بنا به دلایلی تغییر دهند از امن ترین راه ممکن یعنی ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می کنند.

تغییرات ریدایرکت 301 و تاثیر آن روی سئو

آخرین تغییرات قوانین ریدایرکت ۳۰۱

با توجه به تاثیرات منفی زیادی که کاربران بعد از ریدایرکت ۳۰۱ با مهاجرت به HTTPS احساس کردند گوگل تصمیم گرفت یک سری حقایق را شفاف سازی کند و به کاربران صراحتا اعلام نماید که این ریدایرکت قرار نیست تاثیرات منفی روی سئو سایت بگذارد. به این شکل که:

 • رنک یا رتبه هیچ صفحه ای بابت ریدایرکت ۳۰۱ یا ۳۰۲ از HTTP به HTTPS افت نخواهد کرد. کاربران باید خیلی سریع تر سایت خود را با HTTPS سازگار سازند
 • گوگل اهمیتی نمی دهد شما از چه متدی دقیقا برای ریدایرکت صفحات خود استفاده می کنید؛ ۳۰۱ باشد، ۳۰۲ یا ۳۰۷. به هر حال تمام این ریدایرکت ها از سیستم رنکینگ گوگل عبور خواهند کرد
مشاهده
محتوا برای گوگل یا کاربر ؟ راهنما تولید محتوا بهینه و کاربرپسند قسمت (2)

با توجه به طرح این تغییرات اکنون چند سوال اساسی برای اغلب کاربران در رابطه با تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ روی سئو ایجاد می شود که در ادامه هر یک را پوشش خواهیم داد:

آیا می توانم از ریدایرکت ۳۰۱ در هر حالتی و بدون نگرانی بابت افت ترافیک سایت استفاده کنم؟

هر ریدایرکتی ریسک های خاصی هم به همراه دارد. هر چند که قطعا ریدایرکت ۳۰۱ جز پنالتی های گوگل نیست اما باید به خاطر داشت ریدایرکت فقط یک سیگنال موثر در رتبه بندی صفحات سایت می باشد. مثلا به صورت ایده آل در این تئوری اگر ریدایرکت از یک صفحه به صفحه دیگری با همان محتوا و فقط URL متفاوت صورت گیرد به صورت منطقی نباید افت رنک داشته باشیم.

تغییرات ریدایرکت 301 و تاثیر آن روی سئو

آیا می توان با خیال راحت از ریدایرکت ۳۰۲ به جای ۳۰۱ استفاده کرد؟

یکی از دلایلی که باعث شده گوگل نگاهی یکسان به ریدایرکت ۳۰۲ و ۳۰۱ داشته باشد، استفاده اشتباهی کاربران از ریدایرکت ۳۰۲ به جای ۳۰۱ بود. اگرچه به نظر می رسد گوگل نسبت به این دو نوع ریدایرکت کاملا یکسان عمل خواهد کرد اما همواره در استفاده از آن ها باید دو مقوله مهم را در نظر بگیریم:

 1. هنوز قطعی نمی دانیم ریدایرکت ۳۰۱ (برای انتقال های دائمی) و ریدایرکت ۳۰۲ ( برای انتقال های موقت) کاملا از هر جهت مثل یکدیگر هستند یا خیر. در گذشته ریدایرکت ۳۰۲ بعد از مدت زمان محدودی از بین می رفت و همه چیز به حال قبلی باز می گشت. آیا می توان با قطعیت در این باره نظر داد که گوگل این دو نوع ریدایرکت را یکی می پندارد؟
 2. ریدایرکت ۳۰۲ استاندارد وب است و فقط مختص به گوگل نیست. بنابراین در بررسی این موضوع و تاثیر آن روی سئو باید به ساز و کار سایر موتورهای جستجو نظیر بینگ نیز توجه داشت.

با انتقال به HTTPS به وسیله ریدایرکت ۳۰۱ قطعا ترافیک محفوظ می ماند؟

مشاهده
4 ترفند اقتصادی برای کاهش هزینه‌ها در سئو بین‌المللی

شاید؛ وعده گوگل برای ارتقا وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS بهره مند شده اند صحیح است؛ اما همه چیز روی آن اثر می گذارد. نمودار زیر نشانگر افت و خیزهای زیاد ترافیک یک سایت است که بعد از مهاجرت به HTTPS تقریبا پیشرفت داشته است.

تغییرات ریدایرکت 301 و تاثیر آن روی سئو

ریسک فاکتورهای مهم در استفاده از ریدایرکت ۳۰۱

هر نوع ریدارکتی از نوع ۳XX (مثلا ۳۰۱) یک ریسک برای خود وبمستر محسوب می شود. همان طور که می دانید با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ می توان تمام URL های یک سایت را یک جا جمع آوری کرد و کاری کرد موتور جستجو از همان یک منبع برای نمایش نتایج بهره گیری کند. مثلا یک وب سایت می تواند کاری کند دو آدرس متفاوت آن چه وقتی با HTTP شروع شود و چه وقتی بدون آن تایپ شود هر دو به یک صفحه، یعنی صفحه اصلی سایت هدایت شوند:

 • www.site.com/blog
 • http://www.site.com/blog

تغییرات ریدایرکت 301 و تاثیر آن روی سئو

با این حال هر نوع ریدایرکت ۳XX که انجام می دهید ریسک فاکتورهایی دارد که باید مراقب آن ها باشید:

 1. هر ریدایرکت ریسکی برای سئو سایت شما است. پیشنهاد می کنیم به ریدایرکت هم نظیر فاکتورهای موثر در سئو دقت کنید
 2. در حالی که انواع ریدایرکت های ۳XX برای انتقال صفحات مورد تایید هستند و برای گوگل در رتبه بندی قابل قبول خواهند بود هم اکنون ریدایرکت ۳۰۱ روش ترجیحی کاربران برای هدایت دائمی صفحات مختلف سایت می باشد
 3. دقت کنید که فاکتور PageRank که متاثر از ریدایرکت ۳۰۱ می باشد تنها یکی از سیگنال های موثر در رنکینگ صفحات می باشد
 4. در قوانین مربوط به ریدایرکت ها، در صورتی که شما به یک صفحه نامرتبط با صفحه اصلی خودتان لینک بدهید یا یک وب سایت را صرفا برای ریدایرکت ۱۰۰۰ صفحه به صفحه اصلی آن خریداری کنید نتیجه مطلوبی کسب نخواهید کرد
 5. بهترین نتیجه از ریدایرکت ۳۰۱ از نظر سئو زمانی حاصل می شود که تمام عناصر صفحه به استثنا URL ثابت باقی بمانند

تغییرات ریدایرکت 301 و تاثیر آن روی سئو

مراحل تغییر اصولی URL یک صفحه در سئو عبارت است از:

 1. حذف هر چند پارامتر کوئری از URL
 2. ارتقا ساب فولدر یا دایرکتوری
 3. استفاده از کلیدواژه در URL
 4. خوانا کردن URL برای کاربران (انسان) در کنار موتور جستجو
اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (1 رای, میانگین 5٫00 از 5)

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.