قرار دادن واتر مارک روی تصاویر ؛ اصلی در برندینگ از نان شب هم واجب تر است!

خانه / وبلاگ / بازاریابی محتوا / قرار دادن واتر مارک روی تصاویر ؛ اصلی در برندینگ از نان شب هم واجب تر است!
ضرورت قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

قرار دادن واتر مارک روی تصاویر ؛ اصلی در برندینگ از نان شب هم واجب تر است!

تصاویر اختصاصی سایت تا زمانی که در دست ویرایش و تنظیم هستند کاملا در اختیار شما قرار دارند؛ اما به محض این که آن تصویر همراه با پست منتشر شود نظیر آب رفته ای که هرگز به جوی باز نمی گردد کنترل آن از دست شما خارج شده است! کاربران با یک جستجو ساده در گوگل تصاویر زیادی را مشاهده می کنند که احتمالا تصویر شما هم در میان آن ها است. کپی برداری از تصویر یا استفاده از عین آن توسط یک فرد یا سایت دیگر امری طبیعی است؛ اما مواقعی که تصاویر ما کاملا اختصاصی هستند و می دانیم زحمات زیادی برای ویرایش و تنظیم آن ها کشیده شده است موضوع کپی برداری و حق کپی رایت به میان می آید. در چنین مواردی بحث قرار دادن واتر مارک روی تصاویر مطرح می شود تا تصاویر اختصاصی با وجود واتر مارک هویت واقعی صاحب خود را برای همیشه حقظ کنند.

با این حال امروزه ابزارهای زیادی برای حذف واترمارک وجود دارد. کاربران عمدتا با استفاده از نرم افزارهای خاصی واتر مارک روی تصاویر را برش می دهند و به این ترتیب هویتی که برای تصویر اختصاصی خود ایجاد کرده بودیم نیست و نابود می شود. اکنون این سوال پیش می آید: با وجود این ابزارها همچنان قرار دادن واتر مارک روی تصاویر لزومی دارد و اصلا فایده ای هم دارد؟

در خلال این مطلب متوجه خواهید شد که قرار دادن واتر مارک روی تصاویر لازم است یا نه و در صورتی که ضرورت دارد چه طور باید واتر مارک اختصاصی و متناسب با برند خود را انتخاب کنیم.

ضرورت و نحوه قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

به عنوان کسی که تصاویر خاصی را برای مطالب وب سایتش منتشر می کند استفاده از واترمارک یا قرار دادن لوگو و نام تجاری سایت یعنی اختصاصی کردن تصاویر. تصاویری که به درستی واترمارک روی آن ها قرار گیرد نشانه یا سمبل وب سایت با برند مختص آن هستند؛ طوری که کاربر با دیدن آن ها به راحتی به هویت صاحب آن ها پی می برد.

مطلب پیشنهادی  10 نوع محتوا که بیشترین بازدهی را در سال 2017 داشتند (1)

ضرورت قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

اهمیت واترمارک در بازاریابی آنلاین و برندینگ

برخی از تصاویری که واقعا اختصاصی هستند و طراح یا عکاس آن ها به صورت حرفه ای آن ها را تهیه کرده است واقعا به این هویتی که در اغلب موارد گم می شود نیاز دارند. برای یک کاربر که به استایل تصاویر شما خو گرفته است و به دیدن آن ها عادت کرده ندیدن واتر مارک یا لوگو برند شما روی عکس ها ناامید کننده است!

قرار دادن واتر مارک روی تصاویر نوعی بازاریابی دهانی توسط کاربرانی است که تصاویر شما را مشاهده کرده و حالا که صاحب عکس مشخص شده است حتما وب سایت شما را به دیگران نیز معرفی می کند؛ حال به صورت بازاریابی در شبکه های اجتماعی باشد یا شیوه های دیگر.

در صورتی که واترمارک ثابتی به صورت هوشمندانه روی بخش هایی از عکس درج شود حتی اگر کاربران اقدام به برش عکس یا برداشتن واتر مارک درج شده روی تصویر کنند باز هم استایل تصاویر شما به چشم کاربر آشنا است.

گام به گام برای تهیه واتر مارک متناسب با برند

5 گام اصلی در تهیه تصاویر اختصاصی دارای واتر مارک اختصاصی عبارتند از:

 • تعیین هدف یا صدای برند به عنوان ابزار استراتژیک
 • تعیین نوع رنگ پس زمینه ای که در واتر مارک قرار است استفاده شود
 • انتخاب فونت مشخصی برای عبارات درج شده در قالب واتر مارک
 • انتخاب قالب یا تم مشخص
 • تعیین فیلترهایی که قرار است به صورت ثابت روی تصاویر و واتر مارک ها به کار برده شوند

به قالب واتر مارک تصاویر دیحی وردپرس توجه کنید و مشاهده نمایید چه طور تمام این موارد به تصویر کشیده شده و رعایت شده اند:

ضرورت قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

صدا و شخصیت برند را چه طور تعیین کنیم؟

در بازاریابی یک مفهوم همیشگی به نام صدای برند وجود دارد که بسیاری از برندها به صورت خودکار بدان می رسند. صدای برند ابزاری استراتژیک است دقیقا مثل صدای خود انسان؛ با این تفاوت که صدای برند تعدیل شده است و هرگز مثل صدای یک انسان بیش از حد بلند یا کوتاه نمی شود. باید پذیرفت که برندها هم در قلب بازار دارای یک روح انسانی و کالبدی از جنس کالبد بشر هستند. بنابراین صدا هم از ویژگی های عمومی آن ها است.

مطلب پیشنهادی  بررسی 5 راه برای افزایش کاربر وبلاگ در وردپرس

انتخاب و سپس قرار دادن واتر مارک روی تصاویر به شدت با صدای برند ارتباط دارد. واتر مارک باید بتواند مفاهیم زیر که همان صدای برندتان هستند را منتقل کنند:

 1. فلسفه برند
 2. شخصیت برند
 3. فرهنگ برند

شخصیت برندتان دقیقا مثل تیپ های شخصیتی انسان است. بنشینید و فکر کنید شخصیت برند شما بیش تر شبیه به کدام یک از تصاویر زیر است؟

ضرورت قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

پالت رنگ برند چیست؟

در انتخاب واتر مارک مناسب باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت که مجمولا پالت رنگ برند شما را تشکیل می دهند. پالت رنگ با توجه به فاکتورهای زیر تعیین می شود:

 1. رنگ زمینه وب سایت
 2. بلاگ
 3. پست های موجود در شبکه های اجتماعی

چه فوتی برای واتر مارک مناسب تر است؟

فونت ها درجه صمیمت شما و کاربران را مشخص می کنند. وب سایت هایی که به زبان محاوره اقدام به تولید محتوا در فضا وب می کنند معمولا فونت های خودمانی تری دارند. این فونت های می توانند فونت های خودکاری روانی باشند که به نوشتار روزمره ما نزدیک تر هستند.

در مقابل وب سایت های رسمی مثل سایت هایی که نماینده یک برند معتبر هستند معمولا از فونت های رسمی تری که به فونت کتاب و نوشتار رسمی نزدیک تر هستند استفاده می کنند.

افکت و فیلترهای اعمال شده روی تصاویر چگونه باشد؟

برای قرار دادن واتر مارک روی تصاویر بهتر است حتی افکت ها یا فیلترها نیز مشخص باشند و در اعمال آن ها تنوع طلب نباشیم. افکت های سیاه و سفید برای درج واتر مارک توصیه نمی شوند؛ چون معمولا تصاویری که ما به عنوان شاخص یا در بین مطالب وب سایت وردپرسی قرار می دهیم رنگ های یکسانی ندارند.

ضرورت قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

چه قالبی را برای نوشتن واتر مارک انتخاب کنیم؟

برند شما عرضه بهتر و قوی تری خواهد داشت اگر در نوشتن موارد زیر تحت عنوان واتر مارک از قالب های مشخصی طبق تصویر زیر استفاده کنید:

 1. اطلاعیه ها
 2. محصولات فروش
 3. تبلیغات
 4. مسابقات
 5. کمپین ها

ضرورت قرار دادن واتر مارک روی تصاویر

اشتراک گذاری

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

یک دیدگاه

 1. android pak

  خیلی خوب بوود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *