راهنما گام به گام انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

خانه / وبلاگ / آموزش بازاریابی اینترنتی / راهنما گام به گام انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز
انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

راهنما گام به گام انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

دنیا سئو پیچیده و فوق العاده زمانبر است. کم تر سایتی می تواند بعد از راه اندازی در صورتی که از قوانین سئو کلاه سفید استفاده کرده باشد به چشم انداز خود در کوتاه مدت برسد. اساسا به همین دلیل است که بسیاری از سایت ها کم تری صبوری به خرج می دهند و به دنبال راه های دور زدن گوگل و الگوریتم هایش می روند. اما حالا گوگل با سرویس گوگل ادوردز خود میانبر قانونی متفاوتی به کاربران نشان می دهد تا بتوانند با پرداخت هزینه و بدون درگیر شدن با مراحل سئو و جزئیات ناتمام آن برای خود رتبه بخرند و در گوگل بدرخشند! اما همان طور که گفتیم برای این درخشش و استفاده از راه میانبر تبلیغات گوگلی باید از مرحله حساس انتخاب کلمات کلیدی هدف عبور کنیم.

انتخاب کلمات کلیدی در صورتی که بودجه وسیع و هنگفتی در اختیار داشته باشید بسیار ساده است؛ چون می توانید هر بار با یک کلیدواژه تبلیغات را شروع کنید و از گوگل بخواهید نتایج را با این کلمات به سمت شما هدایت کند و در صورتی که آن کلمه جواب نداد سریع کلمه دیگری را اتخاذ کنید. اما چنان چه که می دانید اغلب وب سایت های تازه کار که رویا برتری در گوگل و سبقت گوی رقابت از سایت های دیگر را از همان اول در سر می پرورانند بودجه محدودی دارند!

به همین منظور تصمیم گرفتیم آموزش گام به گام انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز را در مطلب امروز مرور کنیم تا بتوانید از همان اول با انتخاب کلیدواژه مناسب به هدف بزنید و بودجه خود را بابت آزمون و خطاهای بیهوده هدر ندهید!

انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

همان طور که می دانید کلمات کلیدی بن مایه و اساس کمپین های گوگل ادوردز هستند. اصولا برد و باخت یک سایت حداقل تا کنون به همین کلیدواژه ها وابسته بوده است و اگر افت رتبه وب سایت ها دلایل نزدیکی به کلیدواژها مثل ناکارآمدی کلمات کلیدی داشته است. آیا کلمات کلیدی انتخابی ما در گوگل ادوردز با کلماتی که در روند طبیعی سئو روی آن ها کار می کنیم باید تفاوتی داشته باشند؟

مطلب پیشنهادی  5 گام برای این که از اعتماد مشتری به سایت خود مطمئن شویم

انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

معرفی کلمات کلیدی ادوردز

کلمات کلیدی کمپین شما باید با دقت زیادی انتخاب شوند؛ ضمن این که با کلمات کلیدی در سئو طبیعی تفاوتی ندارند. البته به دلایل زیر بهتر است در تحقیق کلیدواژه ها برای ساخت کمپین گوگل ادوردز جستجو بیشتری داشته باشیم:

 1. با توجه به این که رقابت در اتخاذ کلمات کلیدی و استفاده از گوگل ادوردز بین سایت ها زیاد است ما ناچار به پرداخت بیشتر هستیم تا گوگل توجه بیش تری نسبت به کلمات کلیدی ما داشته باشد. بنابراین این وسط ریسک از دست دادن سرمایه هم وجود خواهد داشت.
 2. سیستم گوگل ادوردز بر اساس ارتباط است. مادامی که ارتباط بین کلمات و جستجو کاربران وجود داشته باشد کمپین های تبلیغاتی موفق هستند. اگر این ارتباط رعایت نشود گوگل بدون توجه به هزینه پرداختی شما را از لیست خود خط می زند.
 3. موفقیت در کمپین های ادوردز با انتخاب یک کلمه به تنهایی حاصل نمی شود. برای این که کمپین تبلیغاتی به نتیجه برسد باید همزمان چند کلمه انتخاب و روی آن ها نظارت وجود داشته باشد.

در ادامه با مراحل انتخاب کلمات کلیدی در سیستم تبلیغاتی ادوردز آشنا می شوید:

متمرکز سازی کلمات کلیدی

بعد از نگاه به اهداف سایت و خدمات و محصولات مسلما در وب سایت هایی نظیر دیجی وردپرس که همزمان چند خدمت را به مخاطبان خود ارائه می دهند کلمات کلیدی متنوعی مطرح می شود. به عنوان مثال در چنین مواردی هر کدام از سرفصل های مورد بحث سایت مثل افزونه وردپرس، قالب وردپرس، آموزش وردپرس، طراحی قالب و…ممکن است به خودی خود یک کلیدواژه مستقل باشند که نیاز به کمپین های مختلف نیز داشته باشند. اما توصیه ما متمرکز سازی کلمات است.

انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

منظور از متمرکزسازی انتخاب یک کلمه کلیدی پرطرفدارتر که احتمالا سودآوری آن برای شما بالاتر است می باشد. با کاهش کلمات کلیدی هدف تعداد صفحات فرود مورد نیاز کم تر خواهد شد و بدین ترتیب با تمام قوا روی یک کلمه تمرکز نموده ایم.

مطلب پیشنهادی  استفاده از شبکه های اجتماعی برای جذب مشترکین ایمیل در وردپرس

لیست کردن سایر کلمات مرتبط

همان طور که گفتیم در کمپین های گوگل ادوردز و  انتخاب کلمات کلیدی هدف همزمان به چند کلیدواژه نیاز داریم؛ نه یک کلمه! از این رو باید لیست کاملی از کلمات کلیدی تهیه نمود. برای تهیه این لیست:

 • به دسته بندی های سایت خود نگاه کنید
 • تمام عناوینی که در قالب پست در سایت منتشر شده اند را زیرنظر بگیرید
 • موارد جستجو شده توسط کاربران را از طریق ابزارهای آنلاین آنالیز سایت ردیابی کنید

با این کار طوماری از کلیدواژه خواهید داشت. این کلمات سایر کلیدواژه های شما غیر از کلمه کلیدی اصلی هستند که برای آن ها بودجه خیلی کمتری صرف خواهید کرد. این کلمات به جهت ارتباطی که با کلمه کلیدی اصلی دارند حائز اهمیت می باشند.

مشورت با خود گوگل

راه های زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها از خود گوگل برای انتخاب کلمات کلیدی هدف  کمک گرفت:

تکمیل خودکار جستجوها در گوگل

حتما با جستجو در گوگل سیستم تکمیل خودکار را دیده اید که بر اساس جستجوهای انجام شده عبارت شما را تکمیل می کند و راهنما خوبی برای انتخاب کلمات کلیدی هدف می باشد.

انتخاب کلمات کلیدی هدف در کمپین گوگل ادوردز

مشاهده جستجوهای مرتبط

جستجو هایی که در پایین هر صفحه از نتایج گوگل تحت عنوان موارد مشابه دیده می شود نیز برای انتخاب کلیدواژه های کمپین گوگل ادوردز کاربردی هستند.

استفاده از Google Analytics

اطلاعات Google Analytics برای آنالیز ترافیک طبیعی سایت در انتخاب کلمات کلیدی هدف نیز کمک کننده می باشد.

رده بندی کلمات کلیدی

بعد از تهیه لیست نوبت به رتبه یا رده بندی آن ها می رسد. شما قادر هستید این لیست را بر اساس فاکتورهای زیر طبقه بندی نمایید:

 1. هزینه: هر کلمه باید با توجه به نسبت هزینه بر دو عامل مهم ارزیابی شود: 1- میزان محبوبیت آن برای کاربران 2- نرخ تبدیل کلمات کلیدی
 2. دسترسی: کلمات گران تر بیش تر در ماه جستجو می شوند و بنابراین دسترسی کاربر به آن ها بالاتر است
 3. ارتباط: باید سطح ارتباط هر کلمه را به نسبت هزینه ای که می پردازید بسنجید
اشتراک گذاری

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

یک دیدگاه

 1. تبلیغات گوگل

  ممنون از اطلاعاتی خوبی که در مورد این تبلیغات قرار دادید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *