بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (۲)

خانه / سئو / آموزش سئو / بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (۲)
تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (۲)

ظاهر سایت اولین نماینده آن سایت برای کاربران است. به عبارت دیگر به محض ورود به یک سایت اولین چیزی که خودنمایی می کند ظاهر آن سایت و عناصر به کار رفته در آن است که کاربر درباره آن قضاوت می کند. ممکن است شیوه طراحی و چیدمان یک سایت جذاب، متفاوت و خاص باشد اما به محض این که کاربر بخواهد وارد آن شود از تصمیم خود منصرف شده و بدون حتی یک کلیک خارج گردد.

پیشنیاز این مقاله بخش اول آن است. اگر بخش اول این مقاله را مطالعه نکردید روی لینک بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (۱) کلیک کنید.

از آن جایی که گوگل بر خلاف کاربران قضاوت هایی فارغ از سلیقه، احساسات و احساس و صرفا بر اساس استاندارد های خاص پیچیده نسبت به ظاهر هر سایت دارد، وبمستران موظف هستند از همان ابتدا و قبل از شروع طراحی سایت نسبت به سئو و مواردی که باید در بهینه سازی سایت مورد توجه قرار گیرند حساس باشند.

در بخش اول اشاره کردیم که پیش نیاز طراحی موفق و بهینه سایت توجه به دسترسی و ایندکس شدن سایت، سازگاری استایل طراحی شما با دستگاه های موبایل و زیرساخت هایی مثل دامنه و هاست است. در ادامه کمی پیش تر می رویم و موارد جرئی تری را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

معماری اطلاعات و ساختاربندی بخش های مختلف

جای گذاری اطلاعات و ساختاربندی آن در سایت شبیه به پر کردن کابینت، قفسه، کمد یا هر چیز دیگر است. دسته بندی های اصلی سایت نظیر کشوهایی هستند که قرار است کاربر آن ها را باز کند و پوشه های داخل این کشو همان زیرگروه هایی هستند که در هر سایت و زیر دسته بندی ها مشاهده می کنید.

 • کابینت اصلی: همان وب سایت شما
 • کشوها: همان دسته بندی های اصلی که در بالاترین سطح قرار دارند
 • پوشه ها یا محتویات داخل هر کشو: همان زیر دسته ها
 • هر پوشه: همان صفحات یا مطالب داخل سایت
مطلب پیشنهادی  صفر تا صد چگونگی استفاده از ریدایرکت 301 در سئو وردپرس

این طبقه بندی در وب سایت دیجی وردپرس مطابق با تصویر زیر که مشاهده می کنید صورت گرفته است:

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

نگرش برخی از سایت ها برای طراحی و چیدمان بهینه سایت به صورت عمقی و برخی به صورت گسترده است. به این شکل که گروه اول سعی دارند مدام زیر دسته و زیر زیر دسته ایجاد کنند و گروه دوم بیشتر مایل هستند دسته بندی های اصلی را در صفحه اول سایت گسترش دهند. هر کدام از این طبقه بندی ها را که انتخاب می کنید مهم این است که این دسته بندی ها آن قدر شفاف باشند که به واسطه آن ها ناوبری در سایتتان ساده و ساده تر شود.

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

لایه بندی دسته های سایت

از نظر سئو سه یا چهار لایه دسته بندی کفایت می کند تا ناوبری برای خزنده های گوگل ساده باشد. منظور از لایه همان دسته ها، زیر دسته ها، زیر زیر دسته و …می باشد. در صورتی که این لایه ها پیچیده تر و عمیق تر شوند ممکن است دسترسی کاربر به آن ها از طریق صفحه اصلی سایت مشکل ساز شود.

تنظیم URL ها در سایت

برای تنظیم این ساختار در ایجاد چیدمان های مختلف در سایت از جمله صفحات پیشنهاد می کنیم ابتدا با بهترین ساختار پیوندهای یکتا از نظر سئو در وردپرس آشنا شوید.

ناوبری سایت

ناوبری شریان اصلی سایت است که کاربر را به بخش های جزئی تری متصل می کند. وقتی که ساختار اولیه سایت توسط طراح اصولی تنظیم گردد ناوبری هم مطابق با همان ساختار عمل خواهد کرد. مثلا یکی از بخش های مهمی که به ناوبری در سایت کمک می کند همین نقشه سایت می باشد که بارها بدان اشاره کرده ایم.

به طور کلی طراح باید جوری ناوبری را تنظیم کند که کاربر مجبور نباشد برای جهت شناسی فکر کند. به تصویر زیر نگاه کنید؛ این تصویر شرح حال کاربری است که در دو راهی ناوبری غیراصولی شما گیر کرده است. همان طور که در تصویر می بینید دقیقا مشخص نیست فلش های نشان داده شده برای کدام عبارت هستند؟

مطلب پیشنهادی  انتخاب سریع کلمه کلیدی برای وبلاگ نویسان

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

مشکلات رایج در ساختار بندی محتوا

یکی دیگر از مشکلات رایج، عدم دسترسی ساده موتور جستجو به محتوا عموما به دلیل ضعف در شیوه طراحی و چیدمان سایت می باشد. در این حالت موتور جستجو سایت را زیر و رو می کند و به دنبال سوژه مدنظر کاربر می گردد و در واقع یک سیگنال از سایت شما دریافت کرده که نشان می دهد مطلب در این سایت موجود است؛ اما نمی تواند بدان دسترسی یابد.

این مشکل ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • محتوای یتیم؛ یعنی محتوایی که پشتیبانی نشده است
 • محتوایی که صرفا از طریق باکس جستجو سایت قابل جستجو شده است
 • فایل های فلش، برنامه های جاوا، فایل های صوتی، فایل های ویدئویی
 • فریم ها؛ به این معنا که محتوا جاسازی شده در سایت که از سایت دیگر برداشت شده است ممکن است مشکل ساز شده باشد
 • ساب دامین. در چنین مواردی محتوا ها به جای این که در ساب فولدر های مختلف جاساز شده باشند با ساب دامین ها تداخل پیدا کردند

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

تنظیم ساختار قیف بازاریابی محتوا

مهم ترین بخش هر سایت محتوا یا مطالب داخل آن هسند. ساختار مشهور این محتوا در صفحه اصلی هر سایت به شکل قیف می باشد. یعنی هر سایت باید محتوا را در ساختاری مشابه با قیف در صفحه اصلی پراکنده کند.

اما این قیف چه بخش هایی دارد؟

راس قیف: آگاهی از مطالب

طراح باید این بخش را صرفا به مطالبی اختصاص دهد که جنبه اصلاعاتی داشته باشند یا به صورت دستور العملی نگارش شده باشند؛ طوری که مشکلی از مشکلات کاربر را حل کرده و به این ترتیب بر اعتبار شما بیفزایند. این بخش بسیار مورد توجه گوگل است و شامل موارد زیر می باشد:

 • بلاگ
 • اطلاعات
 • وبینارها
 • بخش سوال و جواب

میانه قیف: تحلیل و رسیدگی

این بخش عموما حاوی مطالب مقایسه ای است که به کاربر یا مشتری در تصمیم گیری کمک می کند. در میانه قیف موارد زیر باید قرار گیرند:

 • مطالعات موردی
 • اطلاعات محصول
 • راهنمای استفاده

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

انتهای قیف: تشویق کاربر و ترغیب به خرید

در انتها این قیف کاربران با دیدن موارد زیر باید برای خرید محصول یا استفاده از خدمات شما ترغیب شده باشند:

 • نظرات مشتریان
 • مشاوره رایگان
 • استفاده رایگان به مدت محدود
اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (شما اولین نفر باشید!)

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *