در این قسمت از مقاله می خواهیم به توضیحاتی درباره ی نحوه بازیابی پسورد ازphpMyAdmin بپردازیم  این راباید بگوییم که شما زمانی که در اینترنت مشغول به کار هستید ممکن است با مواردی نظیر خطای سرور داخلی، خطای ۴۰۴ یا عدم آشنایی با فایل function رو به رو شویدما در این آموزش  می خواهیم به نحوه بازیابی و بازنشانی پسورد بپردازیم. آیا شما وبمستران عزیز قصد بازیابی رمز عبور وردپرس خود را با استفاده از phpMyAdmin دارید؟ اگر قادر به بازنشانی یا reset رمز عبور وردپرس خود نمی باشید، پس تنها راهی که باقی می ماند باز نشانی مستقیم آن از طریق پایگاه داده وردپرس یا phpMyAdmin است.

چرا باید پسورد خود را از phpMyAdmin ریست کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید برای شما وبمستران عزیز بگوییم که وردپرس برای بازنشانی گذرواژه شما راه های بسیاری  را در نظر گرفته است. شما وبمستران عزیز به سادگی می توانید به صفحه ورود وارد شوید و روی لینک «Forgot your password یا رمزتان را گم کرده اید» کلیک کنید.تا اینجای کار بسیار ساده بود .همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید .

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

شما عزیزان زمانی که بروی این گزینه کلیک میکنیدشما عزیزان  به صفحه بازنشانی گذرواژه می رویدکه شما در آنجا با درج نام کاربری یا آدرس ایمیل خود قادر به بازنشانی رمز عبور خود می باشید. پس از آن وردپرس یک لینک بازنشانی رمز عبور را به آدرس ایمیل مرتبط با آن حساب کاربری ارسال می کند.

اگر شما عزیزان به آدرس ایمیل آن دسترسی ندارید، یا اینکه وردپرس شما قادر به ارسال ایمیل نمی باشد، سوالی که پیش می آید این است که  چه راهی برای بازنشانی رمز عبور باقی می ماند!در پاسخ به شما عزیزان باید بگوییم که در چنین شرایطی، شما باید رمز عبور وردپرس خود را مستقیما از پایگاه داده بازنشانی کنید.  و نکته ی بسیار مهم این است که ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از phpMyAdmin است.شما وبمستران عزیزمی توانید  به راحتی رمز عبور وردپرس خود را از طریق phpMyAdmin بازنشانی نماییم.

خب در این قسمت باید بگوییم که ابتدا  شما وبمستران عزیز باید به داشبورد cPanel حساب کاربری میزبان وردپرسی خود وارد شوید. سپس، باید روی نماد phpMyAdmin زیر بخش پایگاه داده کلیک کنید.همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

این کاری که کردیم باعث می شود که برنامه phpMyAdmin را راه اندازی کنید که در آن باید پایگاه داده وردپرس خود را انتخاب کنید.

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید لیستی از جداول پایگاه داده وردپرس خود را مشاهده می کنید . حال باید از این لیست جدول ‘{table-prefix}_users’  را انتخاب کرده و روی لینک «Browse » در کنار آن کلیک نمایید.

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

نکته ی دیگر این است که شما وبمستران عزیز باید بدانید که  نام جدول در پایگاه داده وردپرس شما ممکن است یک پیشوند جدول متفاوت از آنچه که در صفحه نمایش ما نشان داده می شود داشته باشد.شما عزیزان بر روی دکمه edit در کنار نام کاربری ای که قصد تغییر رمز عبورش را دارید، کلیک کنید.همانطور ککه در تصویر زیر مشاهده می کنید.

مطلب پیشنهادی  نحوه بروز رسانی وردپرس به صورت دستی با استفاده از FTP

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

نکته ای که باید درباره ی PhpMyAdmin بگوییم این است که می تواند فرم شما را با تمام فیلدهای اطلاعات کاربر نشان می دهد. شما وبمستران عزیز باید مقدار فیلد user_pass را حذف کنید و آن را با گذرواژه جدید خود جایگزین نمایید. در زیر ستون function، MD5 را از منوی کشویی انتخاب کرده و روی دکمه Go کلیک کنید.همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید .

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

شما این را می دانید که رمز عبورتان با استفاده از هش MD5 رمزگذاری شده و پس از آن در پایگاه داده ذخیره می شود.و خبر خوشحال کننده در پایان برای شما وبمستران عزیز این است که  شما توانستید با استفاده از phpMyAdmin رمز عبور وردپرس خود را تغییر دهید.

حال این را باید بگوییم که بعضی  از شما باید این را بدانید که دلیل استفاده ما از هش MD5 برای رمزگذاری رمز عبورچیست؟ در نسخه قدیمی وردپرس از هش MD5 برای رمزگذاری رمزهای عبور استفاده شده است و  از زمان نسخه ۲.۵ وردپرس ، استفاده از تکنولوژی های رمزنگاری قوی تر انجام  گردیده، اما با این حال، وردپرس هنوز MD5 را به دلیل سازگاری اش به رسمیت می شناسد و از استفاده می نماید.به محض ورود شما به سیستم وردپرس با استفاده از رشته رمز عبور ذخیره شده به عنوان هش MD5، وردپرس آن را با استفاده از الگوریتم های رمزنگاری جدیدتر تغییر می دهد.

آموزش ریست کردن پسورد وردپرس از داخل cPanel

روش اول: آموزش ریست کردن پسورد از طریق ایمیل

در ابتدا باید به شما وبمستران عزیز بگوییم که به صفحه ورود به پنل وردپرس رفته و روی گزینه ” رمز خود را گم کرده‌اید” کلیک کنید.سپس در صفحه وارد شده ایمیل خود را وارد کنید.شما عزیزان باید یک ایمیل حاوی لینکی برای ریست کردن پسورد، برای شما ارسال می گردد. بر روی لینک ارسالی کلیک کرده و در صفحه باز شده، پسورد جدید خود را وارد کنید.این روش، متدی متداول است که در تمامی نرم افزارها و وب سایت ها با آن آشنا هستید و بسیار ساده و کار آمد عمل می کند.اما در صورتی که شما وبمستران عزیز  به ایمیل خود دسترسی نداشته باشیم، باید چه کاری انجام دهیم؟

روش دوم: آموزش ریست کردن پسورد وردپرس از داخل cPanel

در این روش، شما می توانید به دیتابیس خود در cPanel رفته و پسورد را از آن قسمت تغییر دهید.

شما عزیزان  وارد cPanel خود شوید.سپس  phpMyAdmin را باز کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید .

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

در این قسمت شما عزیزان دیتابیس خود را انتخاب کنید.همانطور که در تصویر مشاهده می کنید.

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

حال شما عزیزان  روی wp-users کلیک کنیدهمانطور که در تصویر مشاهده می کنید..

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

در پنجره باز شده بر روی گزینه edit ، یوزر مورد نظر کلیک کنید.

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

فیلد پسورد را پاک کرده و پسورد مورد نظر خود را تایپ کنید.از منوی Function ، گزینه MD5 را انتخاب کنید.

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

پس از انجام مراحل بالا، روی گزینه OK کلیک نمایید.

نحوه بازیابی رمزعبور وردپرس

پس از پایان مرحله، پسورد شما ریست شده و می توانید با پسورد جدید وارد محیط داشبورد وردپرس خود شوید.