۴ فاکتور مهم که همیشه باید در سئو سایت خود مراقب آن ها باشید

خانه / سئو / آموزش سئو / ۴ فاکتور مهم که همیشه باید در سئو سایت خود مراقب آن ها باشید

۴ فاکتور مهم که همیشه باید در سئو سایت خود مراقب آن ها باشید

در یک مسابقه فوتبال یا رقابت دو میدانی تا زمانی که وارد زمین بازی نشویم و رقبا را به چشم خودمان نبینیم نمی توانیم دقیقا مشخص کنیم با چند گل قطعا پیروز میدان هستیم یا چند متر را در چند دقیقه بدویم که برنده نهایی مسابقه شویم. سئو هم ساختاری مشابه با همین رقابت های ورزشی را دارد و تا زمانی که رقبا و توانایی آن ها آنالیز نشوند قادر نیستیم استراتژی های سئو خود را ارزیابی و با قاطعیت بگوییم در سئو سایت موفق شده ایم. شما تا چه حد روی رقبا و اوضاع آن ها تمرکز دارید؟ چه قدر حواستان به رقبای اطراف و وضعیت سئو آن ها است؟

زمانی که از تحلیل استراتژیک رقبا و وضعیت آن ها صحبت می کنیم منظور به دست آوردن دیدگاه یا چشم انداز کاملی از فعالیت ها، پیشرفت ها و کمبودهای رقبا نسبت به خودمان است. یک سایت موفق اگر بخواهد مطابق با اصول پیش برود باید هر چند وقت یک بار سایت تکانی کند تا دقیقا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شود.

ابتدا هر ماه فرصت خوبی است تا نگاه کامل و بادقتی به اوضاع سئو سایت داشته باشیم و تاثیر کسب وکار رقیب را بر روند کسب وکار خودمان ارزیابی نماییم. در این ارزیابی دیجی وردپرس همراه شما خواهد بود تا برخی از مهم ترین فاکتورهای سئو را در سایت خود بررسی کنید.

فاکتورهای مهم در آنالیز وضعیت سئو سایت

ابزارهای مختلفی در گوگل با عنوان گزارش های Organic Competitors یا رقبای ارگانیک شما (رقبایی که بدون استفاده از سرویس گوگل ادوردز و از طریق جستجو طبیعی کاربر رقابت می کنند) وجود دارند. این ابزارها چند شاخصه مهم را بین سایت شما و سایت های دیگر مقایسه می کنند. مثل تصاویر، تعداد کاراکترها، تگ های مورد استفاده یا فایل فلش.

آموزش پیشنهادی  افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری با 6 ترفند جادویی در وردپرس

در دو تصویر زیر مقایسه کلی را بین سایت دیجی وردپرس و وردپرس فارسی در یکی از سرویس های رایگان انجام داده ایم. همان طور که می بینید این ابزارها دامین سایت شما را در کنار دامین سایت رقیب قرار می دهند و برخی از شاخصه های مهم را با هم مقایسه می کنند. این شاحصه ها بر اساس همان شاخصه های سئو در سال ۲۰۱۷ تعیین شده است که احتمال می رود از نظر گوگل مهم تر باشند.

فاکتورهای مهم در آنالیز وضعیت سئو سایت

 

فاکتورهای مهم در آنالیز وضعیت سئو سایت

استفاده از این قبیل ابزارها هر چند که ممکن است با خطاهای زیادی همراه باشد یک مزیت خوب و چشمگیر دارد؛ و آن باز شدن چشمان وبمستر روی حقایق سئو سایت و وضعیت آن نسبت به رقبا به صورت تقریبی است.

فاکتورهایی که باید به صورت ماهانه بررسی شوند

برخی از فاکتورهای مهمی که باید چارچشمی حواستان به آن ها باشد و بیش تر از هر چیز دیگری از جمله تحقیق کلمات کلیدی در سئو به آن ها توجه کنید عبارتند از: بازدید صفحات، ایندکس صفحات، لینک ها و بازخوردهایی که رقبا می گیرند.

بررسی وضعیت بازدید صفحات سایت

یکی از مهم ترین مواردی که باید در مقایسه سایت خود و سایت رقیب بدان توجه کنید بازدید صفحات خاص سایت خود و سایت های دیگر است. برخی از صفحات هستند که معمولا بازدید بیشتری نسبت به بخش های دیگر دارند. مثلا اگر سایت فروش قالب وردپرس دارید ممکن است بخش آموزش استفاده از افزونه وردپرس از فروش افزونه ها در سایت رقیب پربازدیدتر باشد در حالی که شما اصلا بخش آموزش استفاده از افزونه در سایت خود ندارید.

فاکتورهای مهم در آنالیز وضعیت سئو سایت

چنین مقایسه ای به شما شکاف هایی مثل کمبود بخش آموزشی در سایت را نشان می دهد تا از این پس یک دسته بندی جدا برای آموزش استفاده از افزونه هایی که در سایت به فروش می رسانید تهیه و تنظیم نمایید.

پیشنهاد ما بازدید هفتگی از رنکینگ کلمات کلیدی در سایت های رقیب با استفاده از ابزارهای رایگانی مثل ابزار SEMrush می باشد. به این روش در صورت وجود ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو می توانید سریعا به مشکلات رسیدگی کنید.

آموزش پیشنهادی  افزودن برچسب های Hreflang در وردپرس

وضعیت ایندکس صفحات سایت

فاکتور مهم دیگری که در مقایسه با سئو سایت های رقیب باید در نظر داشته باشید وضعیت ایندکس صفحات مختلف آن سایت می باشد. با استفاده از ابزارهای آنالیزی که پیش از این استفاده کرده اید یک لیست کامل از کلمات کلیدی هدف رقیب تهیه کنید که در آن مثل لیست زیر آمار کاملی از URL و موقعیت مطلب در رتبه بندی گوگل مشخص باشد. اما کاربرد این بررسی این فاکتور در آزمون سئو چیست؟

URL های مطالبی که معمولا بازدید بیشتری دارند حاوی کلمات کلیدی پرکاربرد داخل مطلب هستند. مشاهده ساختار این URL ها به هر وبمستر نشان می دهد که دقیقا کدام مطالب و کدام موضوعات مرتبط با این کلمات در گوگل پرمخاطب تر یا بهتر بگوییم، پر جستجو تر اند تا روی آن ها تمرکز داشته باشیم.

وضعیت لینک ها در سئو سایت

لینک ها مهم ترین عنصری هستند که باعث می شوند یک سایت جهانی شود و به کل دنیا معرفی گردد. قبلا در بررسی بک لینک های باکیفیت در وردپرس گفتیم که بک لینک ها و منابعی که از آن ها لینک میگیریم چه قدر روی اعتبار ما در گوگل اثرگذار هستند.

یکی از بخش های مهمی که باید به صورت ماهانه در سایت های رقبا چک کنیم بک لینک ها و منابع آن ها است. مثلا در تصویر زیر در یک دوره زمانی مشخص مشاهده می کنیم که چه طور تبادل لینک در یک سایت با سایت های دیگر انجام شده است و هر یک از این لینک ها در چه وضعیتی قرار دارند.

فاکتورهای مهم در آنالیز وضعیت سئو سایت

بازخورد هایی که رقبا می گیرند

یکی دیگر از برنامه های مهم در بررسی وضعیت سئو سایت بازبینی و بازدید از فعالیت وب سایت های رقیب در شبکه های اجتماعی است. به جز تعاملی که در پایین هر مطلب داخل وب سایت اصلی یا اپلیکیشن صورت می گیرد، شبکه های اجتماعی منبع مهمی برای دنبال کردن رفتارهای حرفه ای رقبا می باشند.

اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (شما اولین نفر باشید!)

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.