بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (1)

خانه / سئو / تکنیک های سئو / بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (1)

بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (1)

وب سایت شما قلب تپنده فعالیت شما در بازاریابی دیجیتالی دنیا است. دقیقا جایی که تمام شاخه های بازاریابی آنلاین همچون رودهای پویایی بدان سرازیر می شوند و ترافیک ارگانیک یا هواداران کسب وکارتان را می توانید تخمین بزنید. اغلب سایت ها با شروع رسمی فعالیتشان اهتمام زیادی بر تعیین استراتژی های سئو می ورزند و تمام هم و غمشان سئو و بهینه سازی سایت می شود؛ امانتیجه مطلوبی نمی گیرند و باز هم پای وب سایتشان می لنگد! علت آن هم واضح است؛ این سایت ها نمی دانند که بهینه سازی سایت پیش از آغاز به کار و دقیقا زمانی شروع می شود که فرآیند طراحی و چیدمان سایت توسط طراح سایت کلید می خورد!

در سال های اخیر بسیاری از متخصصان روی ارتباط طراحی و چیدمان سایت با سئو تحقیق و تفحص نمودند. با وجود اختلاف نظرات موجود در نهایت همه این متخصصان بر این مهم اتفاق نظر داشتند که سئو یکی از ارکان مهمی است که باید در طراحی یا طراحی مجدد یک سایت در نظر گرفته شود. مهم تر این که از سئو مثل جعبه کمک های اولیه نمی توانیم هر زمانی که با افت رتبه سایت مواجه شدیم استفاده کنیم و اگر قرار باشد چشم انداز موفق و بهینه ای برای سایتمان طراحی کنیم از مرحله صفر یعنی طراحی سایت باید به صورت بنیادی نسبت به تعامل سئو و شیوه طراجی و چیدمان سایت خود حساس باشیم.

شما چه فکر می کنید؟ اگر با ما هم نظر هستید و احساس می کنید کمبودهایی از جهت طراحی ساختار سایتتان وجود دارد که سئو را متاثر کرده است به مطلب آموزش سئو امروز دیجی وردپرس بپیوندید!

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

شروع از مرحله صفر یا چیدمان سایت

پیش از این که وارد دنیا محتوا، بهینه سازی فایل های CSS و JS یا یادگیری اصول بهینه سازی تصاویر در سئو شوید یک مرحله ابتدایی و اولیه به نام مرحله صفر وجود دارد که هر طراحی باید با توجه کامل بتواند آن را پشت سر بگذارد. مرحله صفر طراحی و چیدمان سایت به خودی خود زیر مرحله های دیگری دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

مطلب پیشنهادی  اصول ترمیم و اصلاح محتوا در سئو بعد از افت رتبه سایت

زیر ساخت های طراحی سایت

برای از عناصر کلیدی برای شروع طراحی بهینه یک سایت عبارتند از:

دامنه سایت

در وهله اول ممکن است تصور کنید نام وب سایت شما به تبعیت از کسب وکارتان با ساختار example.com بهتر است. اما همان طور که در شناخت و انتخاب دامنه مناسب گفته شد همواره گزینه های متنوع تری هم در انتظار شما قرار دارد. گزینه هایی که باید بر اساس اختصار، ارتباط و ساختارشان انتخاب شوند.

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

در انتخاب ساب دامین ها ضرورت توجه به این ارتباط بیشتر می شود؛ طوری که هر ساب دامین باید یادآور دامین اصلی باشد و کاربر را مستقیما به هسته اصلی یعنی دامین اصلی هدایت کند. اگر به فکر تاسیس همزمان چند سایت با دامنه های مختلف هستید بد نیست تاثیر داشتن همزمان چند سایت با دامنه مستقل در سئو را مطالعه کنید.

میزبانی سایت

هاستی که انتخاب می کنید مستقیما روی سرعت بارگذاری سایت اثر می گذارد.

سیستم مدیریت محتوا

CMS یعنی همه چیز؛ یعنی چگونگی مدیریت همه آن چه که قرار است به کاربران عرضه شود. وردپرس CMS منتخب شما تا کنون بوده است؟ آیا با 11 کاری که فقط از پس وردپرس بر می آید و دیگر سیستم ها از ان عاجز هستند آشنایی دارید؟ چه اطلاعاتی درباره قابلیت های سیستم مدیریت محتوا خود دارید؟

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

دسترسی و کراول شدن سایت

مرحله بعد برای شروع شیوه طراحی و چیدمان سایت بررسی سطح دسترسی و کراول شدن می باشد. بر این اساس دو عامل کلیدی بررسی می شود:

ایندکس شدن

برای فهم محتوا شما، موتور جستجو باید بتواند آن را بخواند. به زبان ساده تر مهم ترین و اصلی ترین مطلب موجود در سایت که در صفحه اول سایت قرار می گیرد باید عمدتا مبتنی بر متن یا متنی باشد، نه عکس، نه فلش و نه ویدیو!

حتی با وجود پیشرفت های صورت گرفته باز هم متن حرف اول را می زند. اکنون پارامترهای مهم زیادی نظیر فونت سایت وجود دارند که برای بررسی قابل ایندکس بودن سایت باید ارزیابی شوند.

مطلب پیشنهادی  معرفی و نحوه تنظیم سئو فایل Robots.txt در وردپرس

ساختار لینک ها

برای ایندکس شدن هر صفحه، دقیقا مثل بخش های دیگر لینک ها نیز باید توسط موتور جستجو کراول شوند. ناوبری اولیه سایت که عموما در صفحه اصلی دیده می شود و نقشه XML سایت عموما بهترین ابزارها برای کمک به موتور های جستجو جهت کشف صفحات جدید سایت برای کراول شدن هستند. در این زمینه مدیریت لینک های داخلی و بررسی لینک های شکسته در سئو الزامی است.

تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو

طراحی سازگار با دستگاه های موبایل

57 درصد ترافیک گوگل مختص کاربران موبایل است. این نشان می دهد که هر اقدام شما در جهت شیوه طراحی و چیدمان سایت باید موازی با چیدمان صحیح برای کاربران موبایل نیز باشد. در سال 2017 و پیش بینی سئو در سال 2018 دیگر نمی توان به طراحی ریسپانسیو قالب ها بسنده کرد. وبمستران باید نگاهی بازتر به نیازهای کاربران موبایل نسبت به گذشته داشته باشند. محتوا دینامیک و URL های مستقلی که بتوانند جدا از هم عمل کنند خواسته هر کاربری است که با موبایل جستجو می نماید.

منظور از این که می گوییم دید وبمستران باید فراتر از این باشد که صرفا به برچسب واکنشگرا یا ریسپانسیو بودن قالب خود اعتماد کنند این است که خود را جای کاربر قرار دهند و مطابق با خواسته او جزئیات سایتشان را تغییر دهند. مثلا در برخی از سایت ها در نسخه موبایل، فونت مطالب آن قدر ریز می شود ( به سبب جای گرفتن مطلب در یک صفحه) که کاربر را بابت زوم کردن کلافه می کند. یا این که دکمه فراخوانی کاربر نظیر دکمه “شروع دانلود” یا دکمه “خرید” در فروشگاه های اینترنتی با وجود اهمیتی که دارد در گوشه ای از سایت قرار می گیرد که پیدا کردن، زوم کردن و لمس آن عملا زمانبر و غیرممکن می شود.

هر چند که در آینده نزدیک به همه این عوامل موثر در طراحی سایت سازگار با دستگاه های موبایل می پردازیم اما خود شما به عنوان یک کاربر عادی بهتر می توانید درباره شیوه طراحی و چیدمان سایت خود نظر دهید!

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهار =