رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

خانه / سئو / تکنیک های سئو / رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics
رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics
رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

درباره گوگل چه فکر می کنید؟ آیا گوگل یک محتسب واقعی است که به خوبی به کاربرانش پاداش می‌دهد و به وقتش با پنالتی های گوگل آن ها را مجازات می کند؟ یک سرویس عام المنفعه است که ابزارهای کاربردی را در اختیار وبمستران قرار می دهد؟ سازنده بزرگ ترین سیستم عامل گوشی های هوشمند دنیا یعنی اندروید یا این که جدیدترین ماشین های خودران یا هزار ویک طرح نوآورانه و شگفت انگیز است؟ هر پاسخی به ذهن شما می‌رسد کاملا درست می باشد؛ اما قبل از هر چیز باید قبول داشت که گوگل روان شناس دقیقی در شناخت رفتارهای کاربران خود است تا این که یک کمپانی تکنولوژی صاحب نام در دنیا باشد. روان شناسی که در این مدت از هر ابزاری برای تحلیل رفتار کاربران خود استفاده کرده است؛ مثلا ابزار Google Analytics.

لحظه ای که کاربر وارد سایت وردپرسی شما یا هر سایت دیگری می شود یک تعقیب و گریز واقعی توسط گوگل صورت می گیرد. مثلا وقتی که کاربر با صفحه سفید سایت وردپرس شما رو به رو می شود گوگل به خوبی این گاف بزرگ سایت شما را ثبت می کند و می داند که کاربر به دلیل این خطا از سایت شما خارج شده است. تنها نقطه مثبت این هوشیاری و آگاهی گوگل نسبت به تمام وقایعی که ممکن است پیش رو هر کاربر در یک سایت باشد اطلاعاتی است که با استفاده از ابزار Google Analytics عاید مدیر سایت می‌شود. به نظر شما قابل اعتمادتر از این اطلاعات هم در دنیا وجود دارد؟!

اگر تا پایان مطلب امروز دیجی وردپرس را دنبال می کنید از این پس در میان اطلاعات مبهمی که بعد از آنالیز سایت خود مشاهده می کنید به درجه ای می رسید که قادر خواهید با ابزار Google Analytics رفتار کاربران سایت خود را به صورت حرفه ای تحلیل کنید.

رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

امروزه اغلب وب سایت ها به جای استفاده از ظاهر سنتی و همیشگی ابزار Google Analytics از افزونه Google Analytics که روی مرورگر کروم قابل نصب است به دو دلیل استفاده می کنند:

 1. دسترسی سریع تر: برای استفاده از این افزونه بر خلاف راه قبلی نیازی به عبور از سد ورود اطلاعات کاربری نیست؛ چون شما از قبل وارد مرورگر کروم شده اید.
 2. اطلاعات جامع تر: به نظر می رسد اطلاعاتی که خیلی پراکنده تر در نسخه اصلی و به شیوه سنتی در دسترس بودند در این افزونه جامعه تر شده اند.
مطلب پیشنهادی  اصول ترمیم لینک ها بعد از افت رتبه سایت

رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

آن چه که در Google Analytics در اختیار شما است

دقیقا مثل نسخه اصلی و سنتی ابزار Google Analytics اطلاعات مختلفی از جمله بازدید از صفحات، متوسط زمانی که کاربر در هر صفحه صرف می کند و ضریب بازگشت قابل مشاهده هستند. اگر کمی عمیق تر شویم از این افزونه اطلاعات خیلی کامل تری هم نظیر کل کاربران، کاربران جدید، ترافیک طبیعی و ترافیک مربوط به کاربران موبایل قابل مشاهده است. حتی تعداد کاربران آنلاین را هم با این افزونه خیلی ساده تر از قبل می توانید رصد کنید.

هدف گذاری کاربران برای رفتار شناسی آن ها

مهم ترین چیزی که در رفتارشناسی کاربرن و سئو وردپرس یا به طور کلی سئو باید در نظر داشت زمان هایی است که کاربر عکس العمل خاصی را در سایت شما انجام می دهد. ابزار Google Analytics ( چه افزونه و چه نسخه اصلی) به شما کمک می کند تا نرخ تبدیل عکس العمل های مختلف کاربران را محاسبه کنید. این اعمال می توانند ثبت نام کاربر در سایت، ثبت نام در خبرنامه، خرید یا مشاهده یک ویدیو خاص باشند.

رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

مشخص کردن هدف در ابزار Google Analytics

برای مشخص کردن اهداف خود مسیر Admin > Goals > New Goal را طی کنید. از بین دو گزینه موجود یعنی template یا Custom را به دلخواه انتخاب کنید. حالا می توانید نام هدف خود را مشخص کرده و یکی از گزینه ها را بر اساس اهداف خود انتخاب نمایید. در ادامه به تشریح هر یک از این موارد پرداخته ایم:

 • Destination: انتخاب این گزینه یعنی هدف شما مربوط به زیرنظر گرفتن کاربر درست زمانی می باشد که به یک صفحه خاص هدایت شده است.
 • Duration: این گزینه کمی قبل تر از حالت قبلی و به معنا بررسی مدت زمانی است که طول می کشد کاربر به یک صفحه خاص دسترسی یابد.
 • Pages/Screens per session: این گزینه مربوط به هدف شما در مواقعی است که کاربر صفحات مختلفی را در مرورگر با هم بارگذاری نموده است.
 • Event: این هدف زمانی کامل می شود که کاربر یک اقدام اساسی در سایت انجام دهد. مثلا یک ویدیو را در سایت مشاهده کند.
مطلب پیشنهادی  9 نکته کلیدی برای بهتر دیده شدن تصاویر در سئو سایت

رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

اما توصیه ما به شما استفاده از اهداف destination یا هدف های مقصدی است. این هدف برای زیرنظر داشتن تمام اعمال کاربران راحت تر و مناسب تر است.

درک و ارزیابی رفتار کاربران

جدا از اطلاعاتی مثل تعداد کاربرانی که از سایت شما بازدید کرده اند ( در قالب گزارش های Audience ) یا این که چه طور یک کاربر به سایت شما هدایت شده است ( در قالب گزارش Acquisition ) این که کاربر وقتش را در سایت شما چه طور سپری کرده است مهم ترین پارامتری است که ابزار Google Analytics در زمینه رفتارشناسی کاربران در اختیار ما قرار می دهد.

رفتار شناسی حرفه ای کاربران سایت با ابزار Google Analytics

برای دسترسی به این بخش بعد از دو گزارش اول به قسمت behavior و زیرمجموعه های آن مراجعه کنید. این گزارش اطلاعات مختلفی را به شما عرضه می کند. از جمله:

 1. آیا مسیری که کاربران در سایت شما طی می کنند همان چیزی است که از قبل پیش بینی می کردید؟
 2. کاربران از کدام یک از صفحات یا پست های موجود در سایت برای ثبت نام در سایت یا خبرنامه استفاده کرده اند؟
 3. کدام صفحه از سایت بوده است که کاربران بیش تر و کم تر از بقیه در آن وقت گذرانده اند؟
 4. کاربران در باکس جستجو سایت شما بیش تر چه کلماتی را جستجو کرده اند؟
 5. مهم ترین عملیات کاربران در سایت شما چه بوده است؟ روی لینک خاصی بیش تر کلیک شده است؟ بخش خاصی از سایت مثل مشاهده ویدیو آنلاین با استقبال بیش تری رو به رو بوده است؟
 6. بیش ترین نرخ تبدیل از آن کدام صفحه از سایت است؟

شما چه فکر می کنید؟

برداشت شما از بخش های مختلف موجود در ابزار Google Analytics و نسخه کروم آن چیست؟ شما چه طور رفتار کاربران خود را از این راه ارزیابی می کنید؟

اشتراک گذاری

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50% تخفیف ویژه افزونه iThemes Security Pro تا 48 ساعت از زمان انتشار فرصت رو از دست ندید! کد تخفیف : ithemes