سایت با www یا بدون www ؟ مسئله این است!

خانه / سئو / تکنیک های سئو / سایت با www یا بدون www ؟ مسئله این است!
سایت با www یا بدون www برای سئو است؟

سایت با www یا بدون www ؟ مسئله این است!

اولین سوالی که ذهن کاربری که برای اولین بار تصمیم به راه اندازی یک سایت جدید می گیرد را به خود مشغول می کند آدرس سایت و انتخاب چارچوب مناسب برای آن است. دو چارچوب اساسی در آدرس یا URL بعد از نصب SSL روی سایت انتخاب آدرس سایت با www یا بدون www است. خیلی ها می پرسند آدرس سایت با www برای سئو بهتر است یا بدون www. خیلی ها هم می خواهند بدانند اگر قرار باشد www از اول آدرس سایت حذف شود و دامین به شکل فرضی site.com باشد می توان بعدها به ساختار پایه www.site.com برگشت یا نه؟

این سوالات تنها سوال شما نیست و بسیاری از وبمستران با وجود این که مدت زیادی از تاسیس سایتشان می گذرد و مسیر خود را انتخاب کرده اند هنوز جواب قطعی و کاملی برای این سوال ندارند.

در این پست دیجی وردپرس به شما کمک می کند تا یک برای همیشه درباره با www یا بدون www بودن سایت خود تصمیم بگیرید. همراه ما باشید تا در این بخش آموزش سئو موضوع www را با هم بررسی کنیم.

سایت با www یا بدون www برای سئو خوب است؟

همین حالا آدرس دیجی وردپرس را در مرورگر خود یک بار با www و یک بار بدون تایپ کردن www وارد کنید. هر بار جستجو را انجام دهید؛ چه می بینید؟ همان طور که مشاهده می کنید بعد از هر بار جستجو، شما با موفقیت به صفحه اول سایت هدایت می شوید. اما خب قطعا می دانید که ترجیح ما یا استفاده از www بوده و یا عدم استفاده از آن.

مطلب پیشنهادی  چه طور لینک های وردپرس را پالایش و بهینه‌ سازی کنیم؟

سایت با www یا بدون www برای سئو است؟

بسیاری از سایت هایی که در گوگل و به واسطه جستجو کاربران بالا می آیند همین وضعیت را دارند. حتی وقتی که کاربر آدرس را به صورت مستقیم و بدون بهره گیری از گوگل در نوار مرورگر وارد می کند باز هم چنین اتفاقی می افتد و عمده بازدیدکنندگان معمولا فقط دامین را به ذهن می سپارند؛ و نه بیشتر.

با www یا بدون www از دیدگاه سئو

صادقانه باید بگوییم گوگل در این مقوله هیچ تفاوتی برای سایت ها قائل نمی شود. تنها چیزی که استفاده یا عدم استفاده از www را ابتدا دامین هر سایت مشخص می کند تمایل وبمستر می باشد. آن چه که مهم است وفاداری به تمایل یا ترجیحتان بعد از انتخاب یکی از این دو گزینه است. به عبارت دیگر وب سایت موفق هرگز نباید میانه راه استایل url خود را تغییر داده، www را حذف و یا اضافه کند.

نماش یکسان صفحات با www و بدون www

چه طور می شود با وجود این که سایت شما بدون www شروع می شود، باز هم کاربر حتی با وارد کردن www هدایت می شود؟ پاسخ ساده تر از این حرف ها است. اگر با کاربردهای ریدایرکت 301 در سئو سایت ها آشنا باشید به سادگی می توانید کاربر را از آدرسی که وارد کرده به آدرس اصلی سایت خود هدایت نمایید.

تفاوت های فنی بین سایت هایی با www و بدون www

زمانی که از www جلو آدرس سایت استفاده می کنید در واقع این بخش به عنوان یک هاست یا میزبان عمل می کند و باعث انعطاف پذیری با DNS، امکان محدوسازی کوکی ها هنگام استفاده از ساب دامین های چندگانه و ….می شود. این در حالی است که دامین های بدون www در واقع آدرس هایی برهنه هستند که هیچ مزیتی به لحاظ تکنیکی برای سایت به دنبال نخواهند داشت.

مطلب پیشنهادی  تکنیک های اصولی ایندکس سریع تر مطالب در گوگل

سایت با www یا بدون www برای سئو است؟

اگر می پرسید حالا بهتر است از www استفاده کنیم یا این که عطا آن را به لقا مزایایی که گفته شد ببخشیم کارشناسان می گویند: از www ابتدا دامین سایت های خود استفاده کنید؛ چون امروز یک سایت کوچک نوپا دارید و فردا یک سایت بزرگ و سنگین! چنین دیدگاهی به لحاظ تجربی هم تا اندازه زیادی صحیح است. مثلا اکنون سایت هایی که بازدیدهای ملیونی در روز دارند یا خدمات متعددی را تحت ساب دامین های مختلف ارائه می نمایند خصوصا سایت هایی که توسط هاست های ابری میزبانی می شوند به www نیاز دارند.

سایت با www یا بدون www برای سئو است؟

همان طور که گفته شد دلیل دیگر برای استفاده از www محدودسازی کوکی ها است. یکی از روش های مرسوم در بهینه سازی و سئو وب سایت ها ارائه محتوا استاتیک یا ثابت از طریق ساب دامین هایی به فرم static.example.com می باشد. در صورتی که از www ابتدا آدرس خود استفاده می کنید هیچ مشکلی از این بابت ندارید و می توانید مطمئن باشید کوکی های سایت شما برای ساب دامین ها هدایت نمی شوند. این در حالی است که اگر آدرس سایت شما بدون www باشد کوکی ها به تمام ساب دامین ها ارسال می شوند. به این ترتیب دسترسی به محتوا استاتیک محدود و دشوار خواهد شد. در نهایت شکل گیری کش در مرورگر کاربر به خوبی صورت نخواهد گرفت.

در چنین مواقعی تنها راه ممکن، حفظ دامین برهنه و استفاده از دامین های فرعی دیگر صرفا برای محتوا استاتیک موجود در سایت است. به عنوان مثال سایت توییتر که دامین برهنه یا فاقد www دارد محبور شده است برای محتوا استاتیک خود یک دامین جداگانه داشته باشد.

با این توضیحات امید داریم در راه اندازی سایت با www یا بدون www به نتیجه گیری کلی و قطعی رسیده باشید.

اشتراک گذاری

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه انتشار اولیه

قدرتمندترین افزونه امنیتی
افزونه Wordfence Security Pro

ساعت‌
دقیقه
ثانیه‌