تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

خانه / سئو / آموزش سئو / تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس
تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

صنعت سئو پر است از تصورات غلط و افسانه هایی که هیچ گاه حقیقت نداشتند و همیشه هم وب سایت ها را به قعر نتایج گوگل رهسپار کرده اند. کلمات کلیدی یکی از پرچالش ترین بخش های سئو هستند. در حالی که سئو معنایی مدتی است باعث شده تمرکز برخی از وبمستران روی کلیدواژه ها کاهش یابد اما همچنان تب کلمات کلیدی حداقل در میان وب سایت های ایرانی داغ است. یکی از عاداتی که تقریبا بین همه مدیران وب سایت وجود دارد افراط و تفریط در استفاده از کلمات کلیدی است. افراطی که با تصور غلط در جای گذاری این کلمات موجب ایجاد یک تشویش، آشفتگی و مطرح شدن بحث مهم ناکارآمدی کلمات کلیدی شده است.با اموزش سئو وردپرس حرفه ای این بخش همراه باشید

از قدیم این تفکر اشتباه وجود داشته است که وب سایت های مختلف روی دو یا سه کلمه کلیدی اصلی تمرکز داشتند و کوشش کردند این کلمات را به دفعات در پیج های متنوع وب سایت خود به کار برند. وبمستران تصور می کنند با این کار کم کم وب سایتشان به قلب کلمه کلیدی مورد نظر در گوگل تبدیل می شود و بنابراین با این ترفند گوگل هر کاربری که کلیدواژه مرتبط را جستجو کند به سایت آن ها هدایت خواهد کرد. خبر ناخوشایند این که این تصور از اساس غلط است و منجر به ناکارآمدی کلمات کلیدی خواهد شد. این امر به هر صورت روی گوگل اثر منفی می گذارد و در حکم سئو منفی برای سایت خواهد بود.

هر چند که هر کسی برای رفع مشکل ناکارآمدی کلمات کلیدی نسخه خود را می پیچد اما توصیه می کنیم این بار با آموزش تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس همراه دیجی وردپرس باشید تا از این پس بهتر کلیدواژه ها را مدیریت نمایید.

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

برای جلوگیری از بروز ناکارآمدی کلمات کلیدی باید کلیدواژه های متفاوت در صفحات مختلف توزیع شوند. وقتی که یک کلیدواژه همزمان برای صفحات مختلف هدگذاری شود در واقع سایت با خودش رقیب شده است و هر صفحه برای کسب رتبه بهتر با صفحات دیگر به رقابت می پردازد. موافق هستید که این رقابت اصلا به نفع شما نیست؟

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

دلیل منفی بودن تاثیرات ناکارآمدی کلمات کلیدی هم ساده و روشن است: با پدیده خود رقابتی یک سایت هر صفحه CTR خواهد داشت و شانس کم تری برای داشتن نرخ تبدیل بالا خواهد داشت. تمام این آثار در نتیجه ناکارآمد بودن انتخاب کلمات کلیدی توسط شما به وجود می آید که اکنون تحت عنوان keyword cannibalization یا انعقاد کلیدواژه ها در دنیا مورد بحث قرار گرفته است.

ناکارآمدی کلمات کلیدی؛ گل به خودی!

cannibalization یعنی انعقاد؛ یعنی تلفیق. در ناکارآمدی کلمات کلیدی شما با تلفیق و انعقاد نتایج خود به ترکیب ناخواسته نرخ کلیک و نرخ تبدیل دو صفحه مستقل در سایت خود می پردازید. حکایت این پدیده همان حکایت گل به خودی است!

مطلب پیشنهادی  چرا تبعیت از قوانین گوگل در سئو آن طور که انتظار داریم جواب نمی‌دهد؟

وقتی که با این ترفند خودتان را به گوگل عرضه می کنید در واقع دانش، عمق دانسته ها و اعتبار سایتتان را به او نشان نداده اید؛ در عوض از گوگل خواسته اید تا دو صفحه را روی یک ترازو قرار دهد و ارزش آن دو صفحه ای که در واقع متعلق به خودتان می باشد با هم بسنجد!

هدفگذاری اشتباه، حرکت با چشمان بسته!

با همین وردپرس کاربردی خودمان شروع می کنیم. فرض کنید شما قالب وردپرس را عرضه می کنید. کلمه کلیدی شما قالب های وردپرس است. در صورتی که تمام صفحات سایت شما با کلمه کلیدی قالب وردپرس هدفگذاری شود یعنی با چشم بسته تمام سایت خود را با کلمه کلیدی عمومی و فراگیری پر کرده اید؛ بدون این که به دسته بندی های جزئی آن توجه کنید. چون قالب های وردپرس انواع مختلفی مثل قالب های فروشگاهی، قالب های خبری و …دارند.

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

6 تاثیر مخرب انعقاد کلمات کلیدی روی سئو

قطعا ناکارآمدی کلمات کلیدی تاثیر منفی و مخربی روی سئو دارد. بسیاری از وبمسترانی که در جایگاه یک تا ششم گوگل قرار دارند شاید اصلا متوجه نباشند که وب سایتشان با اختلاط کلمات کلیدی رو به رو است و اگر این مشکل برطرف شود ممکن است در جایگاه اول و دوم گوگل بایستند!

اما این اثرات منفی روی سئو دقیقا چه طور است؟

سلب اعتبار صفحات سایت

اعتبار صفحاتی که با محتوا معتبر خود می توانستند بهترین رتبه را در گوگل داشته باشند به این شکل از بین می رود.

تجزیه لینک و انکرتکست ها از هم

بک لینک هایی که خریداری کرده اید یا در سایت های دیگری به سایت فعلی خود داده اید به این شکل تجزیه می شود. بک لینک باید انتخاب کند بین دو صفحه رقیب دقیقا به کدام صفحه رجوع کند؟ به دنبال آن انکسر تکست و لینک های طبیعی و غیرطبیعی در سایت نیز دچار دوگانگی می شوند. لینک های داخلی نمی دانند که کاربر را باید به کدام یک از هزاران صفحه ای که کلمات کلیدی مشابه هم دارند هدایت کنند.

کاهش اعتبار صفحات مرتبط در سایت

کلیدواژه ها مهم ترین عناصری هستند که به گوگل کمک می کنند متوجه شود کل محتوا سایت ما در چه ارتباطی هستند. با ناکارآمدی کلمات کلیدی گوگل سعی می کند بین این همه کلیدواژه تشخیص دهد دقیقا کدام یک معتبرتر و بهتر هستند و چون همه صفحات یک کلمه مشترک دارند دچار خطا می شود.

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

بر باد دادن بودجه کراول سایت

بودجه کراول هر سایت به منزله تعداد دفعاتی است که خزنده های گوگل در طول یک بازه زمانی مشخص به کراول کردن سایت شما اختصاص می دهند. در نظر گرفتن کلمات کلیدی مشابه برای صفحات مختلف سایت یعنی کراول کردن صفحاتی که چندان ارزشمند نیستند و از دست دادن فرصت مناسب برای کراول شدن صفحاتی که لایق تر بودند.

نماد بی کیفیتی صفحات سایت

با ناکارآمدی کلمات کلیدی به کاربران نشان داده ایم که محتوا ما کم، بی کیفیت و بی ارزش است. در این حالت تلاش شما برای تولید لینک های کاربرپسند یا محتوا جذاب هم بیهوده خواهد شد. گوگل هم دست آخر می فهمد که ما کلمات کلیدی را به صورت انبوه پخش کرده ایم؛ بدون این که به ارتباط این کلمات با محتوا توجه کنیم.

مطلب پیشنهادی  با اصول بهینه سازی تصاویر در سئو ، وب سایتی جذاب تر از آهنربا داشته باشید! (1)

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

نرخ تبدیلی که افت پیدا می کند

دوست داشته باشید یا نه در این رقابت تنگاتنگی که به راه انداخته اید یکی از صفحات نسبت به دیگری موفق تر عمل خواهد کرد و در این رقابت پیروز خواهد شد. اما کاربران شما به صورت پراکنده در صفحاتی فرود می آیند که چندان معتبر نیستند. بنابراین شما به همین سادگی کاربران بالقوه خود را از دست خواهید داد!

تشخیص دقیق ناکارآمدی کلمات کلیدی

هر چند که انعقاد کلیدواژه ها خبر خوبی نیست اما تشخیص، عیب یابی و سپس رفع آن ساده است. برای عیب یابی آن باید ماتریس کلمات کلیدی بسازید. به این شکل که لیست مهم ترین URL های سایت را که می دانید نزدیک ترین ارتباط را به کلمات کلیدی هدف شما دارند تهیه نمایید. مثلا به شکل زیر:

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

با این کار شما می توانید همزمان صفحاتی را مشاهده کنید که با وجود عناوین و URL های متفاوت کلیدواژهای یکسانی دارند. دقت داشته باشید که در این بررسی در صورتی می توانید از روی URL یا موضوعات مطالب به تشابه کلمات کلیدی برسید که حتما از داده ها متا مرتبط با کلمه کلیدی در این بخش ها استفاده کرده باشید.

رفع ناکارآمدی کلمات کلیدی

راه های رفع این مشکل بستگی به ریشه مشکلات شما دارد. به هر حال پنج راه حل متداول برای رفع این خطا وجود دارد:

بازسازی مجدد سایت

ساده ترین راه پیدا کردن معتبرترین و پربازدیدترین صفحات سایت و تبدیل آن ها به صفحات فرودی است که حاوی لینک های اساسی به سایر صفحات حیاتی سایت می باشند. به تصویر زیر دوباره نگاه کنید:

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

در این مثال که بالاتر ذکر شد اگر بخواهیم تغییری را ایجاد کنیم باید اولین URL را با کلمه کلیدی shoes شریان حیاتی سایت در نظر بگیریم و داخل آن صفحه به تمام صفحاتی که تولیدکننده کفش های تنیس، زنانه و …هستند لینک دهیم.

طراحی صفحات فرود جدید

فارغ از تمام این مشکلات ممکن است سایت شما کمبود صفحه فرودی را داشته باشد که لیست یا دسته بندی تمام محصولات در آن درج شده باشد. در این شرایط بهتر است لندینگ یا صفحه فرود مستقلی داشته باشید که به تمام لینک های ارزشمند سایت شما مرتبط شده باشد.

تثبیت محتوا موجود در سایت

در صورتی که صفحات شما با داشتن یک کلمه کلیدی مشترک متعدد هستند و به ناکارآمدی کلمات کلیدی دچار شده اید بهتر است تمام این صفحات را جمع آوری و یکی کنید. بدین منظور لازم است با توجه به اصول بازاریابی محتوا تمام مطالب موجود در این صفحات را روی هم بریزید و یک منبع اطلاعاتی درست و درمان از آن بسازید.

تشخیص و حذف ناکارآمدی کلمات کلیدی در سئو وردپرس

کشف کلمات کلیدی تازه

اگر مشاهده می کنید محتوا سایت شما آن قدر منحصر به فرد و اختصاصی تولید شده است که واقعا راه های قبلی باعث اتلاف هزینه و زحمات شما می شود بهتر است به دنبال کشف کلمات کلیدی تازه و جایگزین کردن آن ها باشید.

استفاده از ریدایرکت 301

در نهایت می توانید صفحاتی را که محتوا آن ها کم ارزش تر است اما کلمات کلیدی مشابه آن ها دردسر ساز شده است را با ریدایرکت 301 به صفحات دیگری هدایت کنید تا تداخل ایجاد نشود.

اشتراک گذاری

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه انتشار اولیه

قدرتمندترین افزونه امنیتی
افزونه Wordfence Security Pro

ساعت‌
دقیقه
ثانیه‌