نحوه مدیریت بک لینک ها و 10 تصور غلط رایج درباره آن ها

خانه / سئو / آموزش سئو / نحوه مدیریت بک لینک ها و 10 تصور غلط رایج درباره آن ها
تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

نحوه مدیریت بک لینک ها و 10 تصور غلط رایج درباره آن ها

زمانی که یک سایت روزهای پایانی عمر خود را در صفحات اول گوگل می گذارند یا این که درصفحات دهم به بالای گوگل گوشه نشین شده است اولین چیزی که به ذهن مدیر سایت می رسد خرید بک لینک است. بک لینک ها در حقیقت پله ترقی وب سایت هایی هستند که در شرایط بحرانی یا جهت جلوگیری از قرار گرفتن در شرایط بحرانی از وب سایت هایی با رتبه بهتر درخواست کمک می کنند. هر چند که در مدیریت بک لینک ها همواره چون و چراهای زیادی وجود داشته است اما استفاده از این فرشته های نجات همواره در موضوع سئو و بهینه سازی سایت مطرح بوده است؛ حتی با این که هیچ کسی 100 درصد از الگوریتم ها و نقشه هایی که گوگل در سر داشته اطلاع ندارد و مشخص نیست گوگل دقیقا چه قدر به بک لینک ها اهمیت می دهد.

گذشته از طبیعی یا غیرطبیعی بودن لینک ها در سایت در بحث مدیریت آن ها تصورات غلطی وجود دارد که بین بسیاری از وبمستران رایج شده است. اگر به دنبال استفاده از بک لینک ها نتیجه مطلوبی نمی گیرید شاید به دلیل همین تصورات اشتباهی باشد که در ادامه بیش تر درباره آن ها اطلاعات به دست می آورید.

تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

تصور اول: Rel=nofollow (کد نوفالو) فایده ای ندارد

Rel=nofollow تگ یا زبانی رمزی بین ما و گوگل است که به گوگل دستور می دهد این لینک را کراول نکند و در رنکینگ صفحات ما تاثیر ندهد. با این حال هنوز یک علامت سوال بزرگ در بازاریابی اینترنتی و سئو وجود دارد؛ آیا استفاده از کد نوفالو به اندازه ای که گفته می شود اثربخش است؟

پاسخ هم مثبت است هم منفی. بگذارید بیش تر توضیح بدهیم. وقتی که تازه سایتی را راه اندازی کرده اید و اول راه هستید اگر سایتتان را با لینک هایی که مجهز به تگ نوفالو هستند پر کنید احتمالا در رنکینگ هیچ نتیجه چشمگیری مشاهده نخواهید کرد. با این اوصاف به نظر می رسد گوگل به خوبی از تمام فنونی که ما برای حفاظت سایت خود به کار می بریم باخبر است!

مطلب پیشنهادی  URL ثابت در سئو: چه زمان، چه طور و چرا از آن استفاده کنیم؟

با این حال موارد خاصی وجود دارد که استفاده از Rel=nofollow در آن ضروری به نظر می رسد؛ چون تاثیر مثبتی گذاشته است:

  • وب سایت های بهینه شده ای که کهنه کار و موفق هستند
  • وب سایت هایی که در پروفایل بک لینکشان لینک های کمی با تگ نوفالو دیده می شود
  • سایت هایی که انکر تکست های بهینه دارند

تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

تگ “rel=”nofollow خوب است یا نه؟

در دو سال گذشته استفاده از لینک با  تگ “rel=”nofollow از وب سایت های معتبر در بخش نظرات، فروم ها یا بخش هایی که قابل ویرایش هستند (مثل بیوگرافی نویسندگان) بیش تر اثرگذار بوده است. پس اگر می خواهید در بخش هایی مثل نظرات، فروم ها یا بخش های قابل ویرایش لینکی ثبت کنید حتما از تگ نوفالو استفاده کنید.

جدول زیر تصویری از افزایش 100 درصدی رتبه کلیدواژه های یک سایت بین ماه های ژوئن تا جولای است.

تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

تصور دوم: تعداد بک لینک مهم نیست!

شاید تا چند سال پیش تعداد بک لینک ها نسبت به کیفیت آن ها مطرح نبود اما امروزه در مدیریت بک لینک ها ممکن است یک سایت با 20 بک لینک نسبت به سایتی با 10 هزار بک لینک از چندین وب سایت موفق تر عمل کند. اگر گوگل ببیند شما از یک سایت با رتبه خوب بک لینک زیادی خریداری کرده اید متوجه می شود که قصد داشته اید با این ترفند او را گول بزنید و بنابراین این اقدام شما ممکن است بعد ها در رنکینگ اثر منفی بگذارد. به هر حال داشتن بک لینک های زیاد فقط از یک دامین به بهبود رتبه سایت کمک خواهد کرد.

تصور سوم: بک لینک ها باید باکیفیت باشند

از قدیم گفته اند کیفیت را فدای کمیت نکنید. اما همان طور که در تحلیل فنی محتوا در سئو گفتیم همیشه نباید کمیت را هم فدای کیفیت نمود! اگر بخواهیم خیلی ایده آل نگر باشیم و فکر کنیم تنها بک لینک هایی که 100 درصد از نظر کیفیت تایید شده هستند قابل اعتماد هستند احتمالا گوگل به ما شک می کند! بنابراین در انتخاب بک لینک ها و سایت هایی که قرار است به شما لینک بدهند بیش از حد حساسیت به خرج ندهید.

مطلب پیشنهادی  صفر تا صد چگونگی استفاده از ریدایرکت 301 در سئو وردپرس

تصور چهارم: لینک / سایت های قدیمی مرده اند!

برخی از سایت های ظاهر خوبی ندارند، به طراحی ظاهری آن ها توجه نشده  و مثلا قالب وردپرس آن ها مدت ها است که به روزرسانی نشده است. در نتیجه چنگی به دل نمی زنند. اما آیا می توان از ظاهر یک سایت سریع قضاوت کرد و گفت محتوا آن هم قدیمی و به دردنخور است؟

به تصویر زیر که نمایی از پست های یک سایت ساده است نگاه کنید. 190 کامنت در چند ماه نشانگر تعاملی بودن مطالب سایت است.

تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

گوگل به قدیمی بودن ساختار سایت و لینک های داخل آن در رنکینگ توجه نمی کند. بنابراین حتی اگر قالب سایت شما ده ساله شده است در صورتی که خودتان با مشکلات مدیریتی رو به رو نیستید از نظر گوگل نیازی به تغییر قالب نخواهید داشت.

تصور پنجم: لینک های بیوگرافی ضرورتی ندارند

لینک های بیوگرافی که زیر پست های نویسندگان اصلی یا مهمان سایت درج می شوند لینک هایی با تگ rel=nofollow دقیقا مثل سایر لینک ها هستند. بنابراین قرار دادن لینک های بیوگرافی را پشت گوش نیندازید و سعی کنید این بخش را به عنوان قسمتی از کارهای مربوط به مدیریت بک لینک ها انجام دهید.

تصور ششم: لینک های داخل کامنت اسپم هستند

کامنت ها بخش مهمی برای برقراری تعامل بین مدیر سایت و کاربران هستند. با این حال کامنت گذاری به بهانه لینک گذاشتن پذیرفته نیست. اما همان طور که می دانید برای این که بتوانیم به سوالات پاسخ شفاف و خوبی بدهیم گاهی لازم است به مطالب قبلی سایت لینک دهیم. بنابراین از این که در کامنت ها لینک بگذارید نترسید.

نکته بعدی گستره لینک های داخل سایت است. تمام بخش های سایت خصوصا لینک داخل فوتر را با استفاده از تگ نوفالو هماهنگ کنید.

تصورات اشتباه در مدیریت بک لینک ها

شما چه فکر می کنید؟

دیدگاه شما در رابطه با مدیریت لینک ها چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =