همه آن چه که باید در بهینه‌ سازی صفحات در سئو on-page بدانید

خانه / سئو / آموزش سئو / همه آن چه که باید در بهینه‌ سازی صفحات در سئو on-page بدانید
بهینه‌ سازی صفحات

همه آن چه که باید در بهینه‌ سازی صفحات در سئو on-page بدانید

هر زمان که بخواهید وب سایت خود را با استانداردهای گوگل هماهنگ کنید به ناچار باید از پله‌های نردبانی به نام سئو on-page گذر کنید. این بخش که به سئو داخلی نیز مشهور است از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را شامل می شود. اگر قرار باشد یک صفحه را به استثنا بخش URL و طراحی‌های اولیه و ساختار اصلی آن بهینه‌سازی کنید به ناچار باید دست به دامن اصول سئو on-page در بهینه‌ سازی صفحات سایت شوید.

محتوا، محتوا با در نظر گرفتن کلمات کلیدی و لینک های داخلی و خارجی از جمله بخش های تشکیل دهنده یک صفحه هستند. با دیجی وردپرس بمانید تا یاد بگیرید چه طور هر از این عناصر را خودتان سئو کنید.

بهینه‌ سازی صفحات طبق اصول سئو on-page

در بررسی بخش‌های مختلف در بهینه سازی سایت اول به محتوا، سپس به کلمات کلیدی، لینک ها و در نهایت تصاویر می پردازیم.

کاربرپسندی و کلیدواژه در تولید محتوا

خزنده های گوگل به دنبال مطالب انسانی هستند که بر خلاف ربات ها، بتوانند موجبات کشش، تعامل و تمایل کاربر را فراهم آورند. همین موضوع در سئو داخلی کاربرپسندی نام دارد و در تمام بخش ها از جمله محتوا مطرح می شود. بهترین نوع محتوا آن مطلبی است که به صورت مستقیم و بدون اما و اگر، خدمات را به صورت شفاف معرفی کند. از این رو خطاهای زیر در بهینه سازی صفحات سایت در سئو on-page با توجه به مفهوم کاربرپسندی غیرقابل قبول است:

 • خطاهای املایی
 • اشتباهات گرامری
 • مقدمه های طولانی
 • حاشیه های خارجی و غیرمرتبط به بحث

همان طور که در تحقیق کلمات کلیدی گفته شد، یکی از شروط تولید محتوا کاربرپسند توجه به واژه‌های پرکاربرد و بیش‌تر جستجو شده یا همان کلمات محبوب و رقابتی می‌باشد که به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 1. کلماتی که اطلاعات ارائه می‌دهند: مثلا کلمه‌ای مثل “بهینه سازی صفحات” یک کلمه اطلاعاتی برای آموختن نکات بیش‌تر در حوزه سئو on-page است
 2. کلمات مبادلاتی: این کلمات برای کاربرانی است که به دنبال خرید یا استفاده از یک کالا یا خدمت هستند. در این باره از واژگانی مثل “بهترین” یا “برتر” استفاده می‌شود
 3. کلمات کلیدی بر مبنا موقعیت مکانی: این کلمات زمانی که روی ارائه خدمات در یک منطقه خاص تمرکز داریم به ما کمک می‌کنند
مطلب پیشنهادی  به صورت کاملا طبیعی وب سایت خود را سئو کنید

لینک‌های داخلی و خارجی در بهینه‌ سازی صفحات

گرفتن لینک از سایت‌هایی که ارزش آن‌ها برای گوگل اثبات شده است به دامنه اعتبار می‌بخشد. این دسته از لینک ها، همان لینک‌های خارجی هستند که ما به صورت اتفاقی یا با پرداخت هزینه و به صورت سفارشی دریافت می‌کنیم. در مقابل، تولید لینک‌های داخلی در سئو قرار می‌گیرند که به صورت مستقیم تجربه کاربر را از گردش در سایت شما ارتقا می‌دهند.

توجه به هر دو نوع این لینک‌ها بخش مهم سئو داخلی یا سئو on-page را تشکیل می‌دهد. در بهینه سازی صفحات، تمرکز روی لینک های داخلی کلمات کلیدی را قوی می‌کند و باعث افزایش ظرفیت یک کلمه برای این که گوگل را به سایت شما هدایت کند خواهد شد.

اگر لینک داخلی بین صفحه مطالب و خدمات به صورت توام شکل گیرد قابلیت کراول سایت برای خزنده‌های گوگل و نمایش مهم‌ترین صفحات سایت بدان بهبود یافته است.

بهینه سازی صفحات طبق اصول سئو on-page

لینک‌گذاری در صفحات مهم سایت

اکثر لینک‌های داخلی در مطالب و پست‌های روزانه هر سایت قرار میگیرند و معولا به مطالب پیشین وصل می‌شوند. در صورتی که لینک‌های مورد نظر در صفحه اصلی سایت قرار گیرند گوگل خیلی سریع تر متوجه به روزرسانی سایت توسط شما می شود. در واقع لینک گذاری در صفحه اصلی سایت به گوگل این نوید را می‌دهد که سایتی با مطالب تازه‌تر آپدیت شده است و باید هر چه سریع تر بررسی شود.

با قرار دادن لینک‌های مفید داخلی در صفحه اصلی سایت، به مخاطب سیگنالی برای ماندن و بازدید بیش تر از صفحات مختلف سایت ارسال می شود.

مطلب پیشنهادی  Yoast SEO یا All in One SEO ؛ کدام یک برای سئو بهتر جواب می دهد؟

سئو تصاویر در بهینه‌ سازی صفحات

با اضافه کردن یک عکس به مطلب، بخش های مختلفی نمایش داده می شود که همه و همه برای سئو تصاویر در بهینه سازی صفحات لازم هستند. تصویر زیر بخشی از اطلاعات درخواستی وردپرس را هنگام قرار دادن تصویر نشان می دهد:

بهینه سازی صفحات طبق اصول سئو on-page

در صورتی که مثلا بخش تگ alt تصویری از دریا، با تگ پاندا منتشر شود عملا هیچ مفهومی برای گوگل ندارد. اهمیت دیگر تگ‌های alt هنگام عدم بارگذاری یک تصویر به دلایلی مثل مشکل کندی سرعت اینترنت است. در چنین حالتی حتی اگر تصویر بارگذاری نشود خواننده با دیدن تگ مربوطه می تواند از موضوع تصویر آگاه شود.

بر اساس اطلاعات وب سایت Yoast، تولید کننده افزونه سئو Yoast SEO ، هر تصویر باید انعکاس دهنده مطلبی باشد که در آن قرار گرفته است. در غیر این صورت فقط زمان کاربر برای نمایش عکس به هدر رفته است.

سرعت بارگذاری در بهینه‌ سازی صفحات

58 درصد از کاربران موبایل انتظار دارند صفحات سایت در نسخه غیر از دسکتاپ خیلی سریع تر نمایش داده شوند. برای افزایش سرعت بارگذاری سایت خود به نکات زیر توجه کنید:

 • به کش مروگر توجه کنید
 • افزونه و تصاویر را بازبینی کنید
 • برای فشرده سازی فایل ها اکنون از الگوریتم های پیشین، بلکه از GZIP استفاده کنید ( فایل های HTML & CSS شامل کدهای تکراری با این روش تا 70 درصد کاهش حجم می‌یابند)
 • کدهای HTML & CSS را پاکسازی کنید
 • تبلیغات را حذف کنید
 • ریدایرکت‌های هر صفحه را به حداقل ممکن برسانید

بهینه سازی صفحات طبق اصول سئو on-page

50 تا 60 درصد بار هر صفحه بیش از هر عامل دیگری که معرفی شد، مربوط به تصاویر آن صفحه است. از این رو توصیه می‌کنیم تصاویر را در اولویت قرار دهید. در صورتی که حساب Google Analytics دارید می‌توانید از طریق تب Behavior، سرعت سایت خود را بررسی کنید.

بهینه سازی صفحات طبق اصول سئو on-page

اشتراک گذاری

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *