نقشه سایت ، سرچشمه همه سوء برداشت ها در سئو!

خانه / سئو / آموزش سئو / نقشه سایت ، سرچشمه همه سوء برداشت ها در سئو!
بررسی اثرگذاری نقشه سایت در سئو

نقشه سایت ، سرچشمه همه سوء برداشت ها در سئو!

نقشه سایت , نقشه ها از همان ابتدا، ابزارهای پرکاربردی برای راهیابی و مسیریابی انسان ها بودند. هر چند حالا دیگر کسی به آن نقشه های کاغذی اولیه نیاز ندارد و همه چیز در دنیا ما عوض شده است اما این مسیریابی در فضا وب و تحت عنوان “نقشه سایت” هنوز هم پرکاربرد است؛ خصوصا برای ربات های گوگل که باید در آن واحد و در سریع ترین زمان ممکن، میلیون ها سایت را بررسی کنند و نتایج را به کاربران عرضه نمایند.

چنانچه تا کنون خواندید در مدتی که از کاربرد نقشه سایت به عنوان یکی تکنیک های اصولی ایندکس سریع تر مطالب در گوگل نام بردیم چیزی جز تاثیر مثبت و البته غیرمستقیم آن بر رنک سایت گفته نشد. اما به نظر می رسد این تعاریف باعث ایجاد سوبرداشت هایی بین کاربران شده است. سو برداشت ها و باورهای عجیبی که باعث شده کاربران تصور کنند قرار است نقشه سایت فرشته نجات آن ها باشد و با داشتن آن قله موفقیت گوگل را به سرعت فتح کنند!

اکنون نقشه سایت یکی از سرچشمه های اصلی سوبرداشت های کاربران در حوزه سئو است. ابزاری که باعث شده سوتفاهم زیادی برای کاربران به خاطر مطالبی که در این باره منتشر شده است به وجود آید. همراه با دیجی وردپرس بمانید تا برخی از این سوبرداشت ها و حقایق مربوط به این تصورات را با هم مرور کنیم.

بررسی اثرگذاری نقشه سایت در سئو

به عنوان یک وبمستر سعی کنید جمله زیر را تکمیل کنید:

اگر با نقشه سایت گوگل به سایت برسد دقیقا قرار است ترتیب چه کارهایی را بدهد؟

بررسی اثرگذاری نقشه سایت در سئو

به طور کلی سوبرداشت هایی که بین کاربران وجود دارد در حوزه ایندکس سایت، ثبات رنکینگ و کیفیت صفحاتی که به گوگل معرفی می شوند قرار می گیرند.

نقشه سایت و ایندکس مطالب

بزرگ ترین و رایج ترین سوبرداشت بین کاربران درباره نقشه سایت این است که فکر می کنند گوگل با وجود این نقشه است که سایت را ایندکس می کند. در واقع تصور می کنند چون خودشان سایت با با نقشه ای که ایجاد نمودند معرفی کردند پس گوگل نیز آن را ایندکس می کند!

مطلب پیشنهادی  Yoast SEO یا All in One SEO ؛ کدام یک برای سئو بهتر جواب می دهد؟

جواب چنین برداشت اشتباهی خیلی ساده است: گوگل تنها به دلیل برخورداری مطلب ما از استانداردهای کیفی است که آن را ایندکس می کند؛ و لاغیر!

این پاسخ قاطع کافی است تا متوجه شویم با ثبت نقشه سایت در کنسول گوگل، شما سرنخی به گوگل برای ایندکس صفحات به عنوان مطالب استاندارد و خوب نداده اید و گوگل اصولا از عمل شما در تولید محتوا است که سرنخ می گیرد!

نقشه سایت و پایداری/ثبات رنکینگ سایت

یکی دیگر از سوتفاهم های به وجود آمده مربوط به پیام رسانی به گوگل و سیگنال دهی بدان برای ایندکس کردن صفحات و ایجاد رنگ پایدار است. به عبارت دیگر اگر صفحه ای که در نقشه سایت درج شده اوضاع خوبی در نتایج گوگل نداشته باشد حتما مشکل از نقشه سایت بوده است که صفحات بی کیفیتی که ما نمی خواستیم ایندکس شوند را دو دستی تحویل گوگل داده است!

بررسی اثرگذاری نقشه سایت در سئو

اگر شما هم تا کنون همین برداشت را داشته اید یا فکر می کردید نقشه سایت در این موضوع موثر است یک بار دیگر به این قضیه با دقت نگاه کنید. در صورتی که شما یک صفحه را در فایل robots.txt وردپرس بلاک کنید اما در نقشه سایت آن را قرار دهید در واقع گوگل را دچار دوگانگی کرده اید. از یک طرف او را از ایندکس منع کرده اید و از طرف دیگر به او بابت کراول یک صفحه درست و درمان فراخوان داده اید! چنین اشتباهاتی در تعیین نقشه سایت است که ممکن است رنک شما را به خطر بیندازد؛ نه صفحه ای که به طور کلی اصلا به گوگل معرفی نشده است.

بررسی اثرگذاری نقشه سایت در سئو

به صورت عمومی دو نوع صفحه در هر سایت وجود دارد که کاربر برای آن ها دو مسیر جداگانه در نظر می گیرد:

  1. صفحات خوبی که ممکن است برای کاربر جالب باشند اما ارزش این که به عنوان صفحات فرود جستجو شوند را ندارند
  2. صفحات غنی و مفیدی که کیفیت بالایی دارند
مطلب پیشنهادی  محتوا بلند یا طولانی؟ کدام یک برای سئو مطالب بهتر است؟

بررسی اثرگذاری نقشه سایت در سئو

  • اگر قصد دارید مطلبی را در سایت وارد مسیر اول یا در واقع سطل شماره یک کنید آدرس آن باید یا در فایل robots.txt و یا با متاتگ های  noindex,follow بلاک شوند. این کار هرگز نباید در نقشه سایت انجام شود و نقشه سایت باید شامل تمامی آدرس هایی که در سایت شما درج می شوند باشد.
  • اگر قصد دارید مطالبی را وارد مسیر اول یا در واقع سطل شماره دو کنید آدرس آن هرگز نباید در فایل robots.txt بلاک شود یا این که متا ربات noindex بگیرد. به علاوه قطعا باید در نقشه سایت نیز ثبت شده باشد.

نقشه سایت و ایندکس مطالب کم کیفیت

همه ما می دانیم که تمام چند ده تا چند صد مطلبی که در هر سایت وجود دارد لزوما با کیفیت نیستند. تعداد مطالبی که به قول معروف یک سر و گردن از بقیه بالاتر هستند نمی تواند تا این حد زیاد باشد. سوبرداشت بسیاری از کاربران در این زمینه این است که اگر مطلبی کم کیفیت در نفشه سایت ثبت نشده باشد توسط گوگل هم نادیده گرفته می شود!

حتی اگر به پاس مطالب خوبتان در گوگل جایگاه خوبی به دست آورید باز هم به این معنا نیست که صفحات کم کیفیت از دید گوگل مخفی می مانند. به زبان دیگر هنوز مطالب زیادی در سایت شما هستند که ممکن است توسط گوگل ایندکس شوند؛ در حالی که نباید حتی دیده شوند!

در این مواقع دو راه پیش رو شما قرار دارد:

  1. این که یک جستجو اساسی بین تمام صفحات داشته باشید و با دیدن پیج های به درد نخور و بی کیفیت آن ها را برای همیشه پاک کنید
  2. از فایل Robots.txt بهره مند شوید
اشتراک گذاری

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *