بهینه سازی robots.txt برای ارتقا سئو

خانه / سئو / سئو وردپرس / بهینه سازی robots.txt برای ارتقا سئو
5 / 5
1
robots

بهینه سازی robots.txt برای ارتقا سئو

5 / 5
1

آیا میخواهید فایل robots.txt سایت وردپرس خود را بهینه سازی کنید؟ نمیدانید این فایل چقدر برای سئو سایت شما اهمیت دارد؟ در این مطلب تمام این سوالات شما را پاسخ خواهم داد و به شما بهینه سازی robots.txt برای ارتقا سئو را آموزش خواهم داد.

بهینه سازی robots.txt برای ارتقا سئو

فایل robots.txt به طور کلی به شما اجازه میدهد تا با موتور های جستجو ارتباط داشته باشید، و با استفاده از این فایل موتور های جستجو متوجه خواهند شد که کدام بخش از سایت شما را در نتایج جستجو قرار دهند. نبود این فایل باعث نخواهد شد که سایت شما در نتایج جستجو نباشد، اما پیشنهاد میشود که این فایل را ایجاد کنید، اگر میخواهید نقشه xml سایت خود را در موتور های جستجو ثبت کنید، باید این فایل را داشته باشید زیرا موتور های جستجو در این فایل دنبال نقشه سایت شما خواهند بود.

به شما پیشنهاد میکنم اگر این فایل را ندارید پس حتما آن را برای سایت خود ایجاد کنید.

فایل robots.txt کجاست؟ چگونه این فایل را ایجاد کنیم؟

فایل robots.txt در دایرکتوری روت سایت شما وجود دارد، فقط کافیست به کلاینت FTP خود متصل شوید، و یا از طریق سی پنل سایت خود وارد مدیریت فایل شوید، این فایل یک فایل متنی کاملا معمولی است، شما میتوانید آن را در نوت پد باز کنید و آن را به راحتی ویرایش کنید. اگر این فایل در دایرکتوری سایت شما وجود ندارد، میتوانید آن را به راحتی ایجاد کنید. تنها کاری که باید انجام دهید آن است که یک فایل متنی در کامپیوتر خود ایجاد کنید و آن را با نام robots.txt در کامپیوتر خود ذخیره کنید و آن را به راحتی در سرور سایت خود آپلود کنید.

مطلب پیشنهادی  آموزش تنظیمات افزونه wordpress seo by yoast کامل و تصویری

چگونه از فایل robots.txt استفاده کنیم؟

اولین خط این فایل user agent نام دارد، که نام ربات جستجویی است که شما تلاش دارید با آن در ارتباط باشید. خط بعدی اجزای اجرای دستورات را به موتور های جستجو میدهد، بنابراین با استفاده از این خط موتور های جستجو متوجه خواهند شد که کدام بخش ها از سایت شما را باید در نتایج جستجو قرار دهند. اینها کد های موجود در فایل robots.txt هستند:

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

در خط دوم به موتور های جستجو اجازه داده ایم که دایرکتوری آپلود های سایت را در نتایج قرار دهد، و در خط های بعد به موتور های جستجو اجازه نداده ایم که صفحات افزونه ها و readme.html را در نتایج قرار دهند.

بهینه سازی robots.txt

افزونه هایی وجود دارند که با استفاده از آنها میتوانید برچسب های متا مانند “nofollow” , “noindex” را اضافه کنید. معمولا افزونه های سئو میتوانند این کار را برای شما انجام دهند.

 

فقط باید بدانید که نباید صفحه ورود، ادمین، و صفحه ثبت نام را به فایل robots.txt اضافه کنید، زیرا این صفحات به طور پیشفرض در وردپرس دارای تگ noindex هستند و در تنایج وجود نخواهند داشت. به شما پیشنهاد میکنم که فایل readme.html را در فایل robots.txt، نو فالو “nofollow” کنید زیرا ممکن است افرادی سودجو با استفاده از این فایل بخواهند نسخه وردپرس سایت شما را بدانند، تمام افراد میتوانند به راحتی به این فایل دسترسی داشته باشند، پس لازم است آن را nofollow کنید.

اگر شما این فایل را nofollow کنید سایت شما از بسیاری از حمله های اینترنتی در امان خواهد بود. اگر شما دایرکتوری افزونه ها را نیز nofollow کنید، امنیت سایت شما ارتقا پیدا خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  10 عامل در سئو سایت وردپرس که در رنکینگ مهم تر است

افزودن نقشه xml سایت به فایل robots.txt

اگر شما در حال استفاده از افزونه yoast seo باشید، خود افزونه نقشه xml سایت شما را ایجاد خواهد  کرد، و با استفاده از کد های زیر آن را به فایل robots.txt اضافه خواهد کرد:

Sitemap: http://www.example.com/post-sitemap.xml
Sitemap: http://www.example.com/page-sitemap.xml

یک فایل robots.txt مناسب باید به چه شکلی باشد؟

سایت های بزرگ و معتبر از یک فایل robots.txt بسیار ساده استفاده میکنند، معمولا کد فایل آنها به شکل زیر است:

User-agent: *
Disallow:
Sitemap: http://www.example.com/post-sitemap.xml
Sitemap: http://www.example.com/page-sitemap.xml

این کد ها باعث میشوند که موتور های جستجو تمام محتوای سایت را در نتایج قرار دهند و لینک ها را در نقشه xml سایت قرار دهند.
امیدوارم از این مطلب بهره برده باشید.
موفق باشید…

اشتراک گذاری

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *