دلیل noindex کردن رسانه های وردپرس

خانه / سئو / آموزش سئو / دلیل noindex کردن رسانه های وردپرس
دلیل noindex کردن رسانه های وردپرس

دلیل noindex کردن رسانه های وردپرس

در موضوع مهم سئو وردپرس و بهینه سازی وب سایت دستوراتی که به ربات های گوگل داده میشود اهمیت نیز دارند چرا که به آنان به صورت مشخص میگوییم که این صفحه را نادیده بگیر و از ایندکس کردن آن جلوگیری کن به این ترتیب ربات از آن عبور خواهد کرد البته بررسی میکند اما جزء نتایج گوگل قرار نخواهد داد از جمله بخش هایی که به گوگل معرفی و ایندکس میشود تصاویر وب سایت می باشد .اما پیشنهاد میکنیم بخش رسانه های وردپرس را noindex کنید . این به معنی خود تصاویر نیست در ادامه همراه با ما باشید تا در این باره صحبت کنیم .

چرا باید رسانه های وردپرس را noindex کنیم؟

رسانه ها در سایت یکی از بخش ها و یا ابزار های بسیار مهم و کاربردی می باشد که بسیار مورد علاقه کاربران قرار گرفته است به گونه ای که آنها را به راحتی می تواند مجذوب خود کرده و حتی سایت را از نظر گرافیکی توسعه بخشد . یکی از بدترین حالت ها در هر سایت برای مدیر آن نمایش ندادن و یا باز نشدن و به عبارتی لود نشدن این رسانه ها بر ای کاربران می باشد در واقع همین مورد موجب عدم رضایت هر یک کاربران سایت شما خواهد شد . باید قبل از آنکه با چنین مشکلی مواجه شوید جلوی آن را بگیرید برای انجام این کار noindex کردن محتوای تمامی پست تایپ های ‘media’ پیشنهاد ما به شما می باشد . این آموزش سئو از دیجی وردپرس رو از دست ندید.

اگر دقت کرده باشید زمانی که یک تصویر را در حال افزودن به نوشته هستید در کنار آن یک گزینه به اسم لینک به وجود دارد که به معنی این است که تصویر به کجا لینک شود دارای گزینه هایی نظیر ، پرونده چند رسانه ای ، پوسته پیوست ها ، لینک دلخواه و هیچکدام می باشد ، لینک دلخواه و هیجکدام که گزینه های مشخصی هستند اما پوسته پیوست ها و پرونده چند رسانه ای :

پوسته پیوست به معنی صفحه ای است که این تصویر یا فایلی که در حال الصاق به نوشته هستید در یک صفحه جداگانه مجدد باز می شود و کاربر میتواند آن را مشاهده کند. و پرونده چند رسانه ای لینک به خود فایل است مثلا اگر میخواهید با کلیک بر روی تصویر خود تصویر نمایش داده شود این گزینه را انتخاب کنید اما موضوع ما این نیست .

در اینجا میخواهیم مفهوم پست تایپ های رسانه را برسانیم و گزینه پوسته پیوست ها برای ما مهم میشود به این صورت که اگر این را انتخاب کنید به صورت ملموس تری شاهد خواهید بود که یک صفحه با آدرس دیگری در وردپرس نیز وجود دارد که جلوه زیبایی ندارد تا به کاربران نمایش دهد علاوه بر اینکه این صفحات اطلاعات کافی و محتوای مناسبی نیز ندارند پس اگر گوگل این صفحات را مورد بررسی و ایندکس قرار دهد از طرفی یک نوع نمره منفی دریافت خواهید کرد.

مشاهده
محدودسازی دسترسی کاربران به بخش رسانه در وردپرس
فایل های رسانه در وردپرس
فایل های رسانه در وردپرس

مشاهده فایل های رسانه وردپرس در نتایج جستوجو

یکی دیگر از دلایل عدم ایندکس کردن محتوای رسانه ای در وردپرس این است که تنها رسانه ها فقط عکس نیستند و هر نوع فایلی نیز می باشد فرض کنید دسترسی کاربران به این صفحات آنهم از طریق موتور های جستجو گر چقدر اوضاع را بد خواهد کرد و یا شاید هم چندان فرقی نکند اما باید بگوییم که یک نمره منفی برای وب سایت شما خواهد بود.

صفحات ایجاد شده توسط پیوست های مطالب به این شکل می باشند ?attachment_id= که تنها همان تصویر یا فایل آپلود شده در آن موجود است و در صورتی که تعداد آنها بالا باشد برای وب سایت نمره منفی آورده باعث افت رتبه خواهد شد.

معنا و کاربرد  noindex

noindex  یک تگ از نوع متا تگ ها می باشد که برای جلوگیری ورود ربات ها به صفحات استفاده می شود. اگر شما در سایت خود صفحه ای را دارید که ارزشی برای اضافه شدن به لینک ها را ندارد برای آن از تگ noindex بر روی المنت های html  و یا لینک ها و … می توان استفاده نمود تا از ورود ربات ها برای ذخیره سازی (Index) کردن اینگونه محتویات جلوگیری نماید .

این متا تگ را میتوان در هر صفحه که نیاز به عدم ایندکس آن است استفاده کرد به طوری که پس از آورده شدن ربات موتور جستجو صفحه را در دیتابیس خود ذخیره نمیکند اما دلیل بر عدم کراول آن صفحه نیست و فقط دیگر در نتایج گوگل ظاهر نخواهد شد .

noindex  کردن تمامی رسانه ها در وردپرس

همه ما می دانیم زمانی که یک تصویر را در برگه و یا نوشته خود قرار می دهیم علاوه بر این که داخل صفحه و پست ما نمایش داده می شود بلکه در پایگاه داده نیز صفحه ای برای این تصویر ایجاد شده است در واقع با آپلود کردن تصویر چنین اتفاقی رخ می دهد این مورد یکی از قابلیت های وردپرس می باشد می توان گفت هر تصویر آپلود شده در وب سایت شما یک برگه بدون محتوا را شامل می شود چرا که درون آنها تنها همان رسانه قرار دارد ممکن است در برخی مواقع محتوای متنی Alt تصویر نیز وجود داشته باشد و دیگر محتوایی مشاهده نشود .

در نتیجه محتوای صفحات رسانه ها بسیار کم و محدود می باشند پس ما می توانیم محتواهای رسانه ای را noindex کنیم چرا که اگر این صفحات توسط گوگل شناخته شده و Index شوند موتور های جستجو گر به سایت شما نمره منفی خواهند و این برای سئو سایت شما خوب نیست پس بهتر است جلوی چنین اتفاقی گرفته شود .

مشاهده
نمایش رنگ و سایز محصول در ووکامرس

افزونه سئو حرفه ای  Yoast SEO Premium

شما برای چنین اتفاقاتی در سایت خود می توانید از این افزونه استفاده کنید چرا که با این افزونه می توان به راحتی محتوای رسانه های وردپرس خود noindex  کرد . شما برای این کار تنها باید این افزونه را نصب و فعال سازی نمایید بعد از نصب این قابلیت بر روی افزونه وجود دارد و به طور خودکار از ذخیره (Index) شدن صفحات رسانه های شما در موتورهای جستجوگر جلوگیری می کند.

در افزونه سئو Yoast SEO Premium میتوانید وارد قسمت عنوان ها و متا ها شده و در سربرگ گونه های فرستنده برای رسانه ها گزینه noindex,nofollow را فعال کنید با اینکار این صفحات از حالت ایندکس شده خارج خواهد شد اما اگر نیاز دارید تا چنین صفحاتی دیگر دسترس نباشند و کاربر نیز نتواند آنها را مشاهده کند باید این صفحه را به صورت پیشفرض به نوشته یا برگه منبع لینک کرد .

برای عملی کردن چنین تنظیماتی در افزونه سئو وردپرس به صفحه تنظیمات رفته سپس به قسمت پیوند های یکتا بروید و گزینه تغییر مسیر نشانی فایل پیوست به نشانی پست مادر  را فعال کنید .

در قسمت ارسال نوشته یا برگه نیز میتوانید مشخص کنید که چنین صفحه ای به صورت ایندکس شده یا ایندکس نشده منتشر شود البته این برای رسانه ها کاربردی ندارد و تنها برای نوشته یا برگه در حال ایجاد می باشد.

با استفاده از این روش میتوانید به صورت کلی تمامی مسیر های منتهی به فایل پیوست را به صفحه همان نوشته مرتبط با پیوست بگردانید و نیازی ه noindex کردن نیست و یا میتوان از افزونه دیگری با نام Attachment Pages Redirect استفاده کرد.

افزونه Attachment Pages Redirect مختص همین کار طراحی شده است به طوری که کافیست این افزونه را نصب و فعال سازی کنید و از داخل تنظیمات انتخاب کنید که با چه نوع ریدایرکتی اینکار انجام شود ۳۰۱ یا ۳۰۲ تفاوت این دو ریدایرکت در این است که انتقال صفحات ۳۰۱ به صورت دائمی است یعنی این صفحه به صورت کامل منتقل شده و دیگر باز نخواهد گشت اما انتقال ۳۰۲ میگوید این صفحه به صورت موقت منتقل شده است و ممکن است در آینده بازگردد و هر دوی این ریدایرکت ها از نظر سئو در یک رده قرار دارند و باعث انتقال کلیه اطلاعات سئو صفحه قبلی به جدید خواهند شد ولی با این تفاوت که در .۳۰۱ به صورت دائمی و در ۳۰۲ به صورت موقت .

علاوه بر استفاده از افزونه بالا و افزونه سئو وردپرس میتوان از کد نیز برای انجام اینکار استفاده کرد. برای انجام اینکار ابتدا بررسی کنید که قالب شما دارای فایلی با نام image.php می باشد یا خیر در صورتی که این فایل را دارد کد زیر را در ابتدای آن قرار دهید در غیر این صورت این فایل را ایجاد کنیدو کد زیر را درون آن قرار دهید.

<?php wp_redirect(get_permalink($post->post_parent)); ?>
اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (1 رای, میانگین 3٫00 از 5)

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

۲ دیدگاه

  1. آموزش اندروید

    سلام ممنون این مطلب خیلی خیلی بدردم خورد از صبح دنبال رفع این مورد هستم. هر چند در نسخه جدید افزونه سئو (نسخه ۷.۲) این مورد یکم تغییر کرده و ریدایرکت میکنه به آدرس اصلی عکسی که آپلود شده. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.