آموزش سئو تحلیل فنی محتوا با کیفیت در سئو : کیفیت یا کمیت؟

خانه / سئو / آموزش سئو / آموزش سئو تحلیل فنی محتوا با کیفیت در سئو : کیفیت یا کمیت؟
5 / 5
1
تاثیر محتوا با کیفیت در سئو

آموزش سئو تحلیل فنی محتوا با کیفیت در سئو : کیفیت یا کمیت؟

5 / 5
1

به عنوان تیمی که سال‌های زیادی در حوزه آموزش سئو فعالیت داشته است و تقریبا با چم و خم بهینه سازی وب سایت‌ها و بهینه سازی سئو وردپرس آشنایی نسبی دارد باید اعتراف کنیم که واژه کیفیت آن هم در حوزه سئو و بحث محتوا همیشه ترسناک بوده است. تا مدت‌ها وقتی که اسم محتوا با کیفیت در سئو می‌آمد به نحوی سعی داشتیم کمیت را جایگزین کیفیت کنیم و سعی کنیم مشتری را با تعدد محتوا راضی نگه داریم.

البته فکر می کنیم چنین دیدگاهی منطقی هم بوده است؛ چون همان طور که می‌دانید تولید محتوا به مثابه هفت خوان رستم است و داستان دارد! اگر واقعا قرار باشد محتوا بهینه و خوبی برای سایت تولید شود حداقل دو یا سه ساعت باید زمان صرف کرد که این وقت را کم‌تر وبمستری آن هم صرفا برای تولید محتوا می‌گذارد. از طرفی هم برون سپاری تولید محتوا به افراد خبره و کارشناسان خارجی هزینه‌های زیادی دارد. در واقع تولید محتوا با کیفیت در سئو همچون دو راهی است و هیچ گاه تصمیم قطعی گرفته نشد تا دقیقا از کدام راه مسیر سئو را ادامه دهیم: کیفیت یا کمیت؟!

به عنوان کارشناس سئو هیچ گاه طرفدار سفت و سخت محتوا با کیفیت نبودیم و معمولا با ادعا‌هایی مثل گوگل کیفیت را تشخیص می‌دهد یا گوگل نوع محتوا را بر تعداد آن ارجح می‌داند موافق نبودیم. اما تغییرات اخیر گوگل که حتی آن را نسبت به ساختار سایت در سئو حساس کرده است باعث شد تا کمی در صحت این دیدگاه خود تردید کنیم. هم اکنون یک سوال بزرگ ذهن ما را به خود مشغول کرده است: تولید محتوا با کیفیت در سئو زودتر نتیجه می‌دهد یا تعداد زیادی از مطالبی که چندان معیار کیفیت در آن لحاظ نشده است؟

پاسخ به این سوال را در تحلیل دیگری از دیجی وردپرس در خواهید یافت.

تاثیر محتوا با کیفیت در سئو

محتوا با کیفیت چه شکلی است؟

هر چند که گوگل استاندارد‌های خاصی را برای تولید محتوا با کیفیت در سئو تعیین نموده است اما یک محتوا با کیفیت سخت‌تر از آن چیزی که فکر می‌کنید تولید می‌شود. شاید محتوا خوب را بتوان حداقل در 5 هزار کلمه ای خلاصه کرد که احتمالا زمان زیادی نیاز دارد تا تولید شود. با این حال از نظر ما محتوا با کیفیت هیچ قائده و قانون خاصی ندارد و تنها با توجه به یک اصل مهم می‌توان مطلبی کاربردی تولید نمود:

مطلب پیشنهادی  آموزش وبمستر تولز قدم به قدم در جهت بهینه سازی سایت (3)

محتوا خوب آن است که بتواند انتظارات کاربران را در یک سایت برآورده سازد؛ طوری که وب سایت همان چیزی شود که کاربر می‌خواهد و برای او به اندازه کافی قانع کننده باشد.

تاثیر محتوا با کیفیت در سئو

یادگیری ماشینی سیستم رنکینگ را تکان می‌دهد

لری کیم بنیانگذار شبکه ورداستریم، یکی از بزرگ‌ترین کانون‌های تبلیغاتی دنیا در ارتباط با به کارگیری یادگیری ماشینی و تاثیر آن در تولید محتوا و رنکینگ می‌گوید:

ترافیک 32 سایت برتر دنیا از طریق یادگیری ماشینی که وب سایت‌ها را به ربات‌های گوگل معرفی کرده بود حاصل شده است. این یادگیری ماشینی دقیقا صفحاتی که خود کاربران بیش‌تر بدان تمایل دارند را به گوگل معرفی می‌نماید.

با توجه به گفته‌های لری کیم شکی باقی نمی‌ماند که محتوا ناسازگار با خواسته کاربران و آن چه که معمولا کاربر تجربه خوبی از دیدنش ندارد دیر یا زود از چشم گوگل می‌افتد.

تاثیر محتوا در CTR

نرخ کلیک نسبت به رتبه یا CTR رابطه تنگاتنگی با محتوایی دارد که تولید می‌شود. تصور کنید که محتوایی با کیفیت تولید کرده اید. این محتوا خیلی زود به درصدی از تعامل با کاربران می‌رسد که می‌توانید آن را از طریق آنالیز وب سایت مشاهده کنید. این تعامل منجر به افزایش نرخ کلیک نسبت به رتبه می‌شود. به نمودار زیر دقت کنید:

تاثیر محتوا با کیفیت در سئو

آن چه که در این نمودار به خوبی مشاهده می‌شود رتبه بندی یا رنکینگ بهتر وب سایت‌هایی است که نرخ کلیک نسبت به رتبه بهتری دارند. همان طور که گفته شد تا کیفیت محتوا در سئو تضمین نشده باشد CTR بالا نمی‌رود.

یک اشتباه متداول و قدیمی

از قدیم تا بوده محتوا با کیفیت در سئو یا مطالب بالا بوده است و بس. همه متخصصان سعی دارند روی همین ترکیب محتوا سئو تاکید کنند؛ اما نمی‌دانند که این ترکیب یک اشتباه متداول قدیمی است که خیلی ناشیانه بین کاربران نهادینه شده است. این روز‌ها دیگر برای سئو و گوگل محتوا تولید نمی‌شود؛ بلکه کسی که در حال بهره‌وری از مطالب شما است خود کاربر می‌باشد. پس شایسته است محتوا سئو را “محتوا مخصوص کاربر” تلقی کنیم.

مطلب پیشنهادی  مهم ترین صفحات سایت که در سئو تاثیرگذارتر هستند کدامند؟

حال به نمودار بعدی توجه کنید:

تاثیر محتوا با کیفیت در سئو

ترافیک بازدید از صفحاتی که با رعایت نکاتی کیفیتی در وب سایت خاصی به روزرسانی شده است تا 68 درصد افزایش داشته است. چنین رشدی در میان صفحات وب سایتی دیده شده که تا 11 درصد کاهش بازدید داشته‌اند اما فقط یک صفحه خاص بازدید بالایی حتی تا 68 درصد داشته است و این نشان می‌دهد تمرکز روی محتوا تولید شده آن هم برای کاربر (محتوا کاربر) خیلی بهتر از توجه به تولید محتوا برای موتور جستجو گوگل حواب می‌دهد.

گوگل همه چیز دان!

بعد از انتشار قوانین مربوط به  الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل توانایی این را پیدا کرد که زبان طبیعی بشر را به صورت کامل بفهمد. این همه چیز دانی گوگل بستگی به سرعت یادگیری ماشینی دارد اما به هر حال مهم این است که گوگل متوجه وب سایت‌هایی می‌شود که برای کاربر می‌نویسند و هدفشان فقط کپی کردن محتوا نیست. گوگل متوجه می‌شود که یک کاربر چه احساسی از بازدید یک سایت داشته است و از این رو سیستم کلمات کلیدی سنتی کمی نسبت به قبل تغییر یافته است. محتوا با کیفیت در سئو کافی است تا گوگل به سایت شما با سرازیر کردن ترافیک بیش‌تر جایزه دهد.

شاخ محتوا را به شیوه بزرگان بشکنید!

با وجود تمام تفاوت‌هایی که میان موضوعات وب سایت‌های محتلف و سلایقی که در تولید محتوا دیده می‌شود نقاط اشتراک زیادی بین بزرگان محتوا که در ایران و کشور‌های خارجی در نظر گوگل برتر هستند وجود دارد:

  1. پوشش موضوع به صورت کامل توسط محتوا
  2. محتوا طولانی‌تر که از نظر گوگل پنسدیده‌تر است. متوسط طول محتوا وب سایت‌هایی که در صفحه اول گوگل حای می‌گیرند 1890 کلمه می‌باشد
  3. دو فاکتور نرخ پرش و رنکینگ که ارتباط تنگاتنگی دارند

تجربیات شما؟

شما کدام را ترجیح می‌دهید؟ محتوا با کیفیت در سئو یا کمیت مطالب؟

اشتراک گذاری

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *