چه طور لینک های وردپرس را پالایش و بهینه‌ سازی کنیم؟

خانه / سئو / تکنیک های سئو / چه طور لینک های وردپرس را پالایش و بهینه‌ سازی کنیم؟
بهینه سازی URL های وردپرس
بهینه سازی URL های وردپرس

چه طور لینک های وردپرس را پالایش و بهینه‌ سازی کنیم؟

وقتی که چند بار در پس کوچه ها برای پیدا کردن آدرس مورد نظرتان سرگردان شوید تازه می فهمید که آدرس دادن یک فن است و ربطی به محل دقیق آن نشانی ندارد. برخی آن قدر یک نشانی ساده را پیچیده و گنگ توضیح می دهند که انسان را از این که به دنبال آن آدرس آمده است پاک پشیمان می کنند. اوضاع این روزهای عالم وب هم به همین منوال است. وبمستران یک آدرس ساده را آن قدر غیرحرفه ای و نامفهوم اعلام می کنند که گوگل مثل همان انسان سرگردانی که از آدرس پیدا کردن پشیمان شده است با خود می گوید:این سایت نشد یک سایت دیگر! راستی به نظر شما کدام طرف بیش تر به خاطر URL های وردپرس و غیر وردپرس مسئول است؟ خود ما به عنوان مدیر سایت یا گوگلی که از ایندکس کردن محتوا ارزشمند ما خودداری کرده است؟

پاسخ کاملا مشخص است. روشن تر از این وجود ندارد که اساس ردیابی سایت شما توسط گوگل همین آدرس هایی است که برای هر صفحه و هر پست به صورت مستقل تعیین می کنید. این خطا و سهل انگاری مربوط به ما در انتخاب URL های وردپرس است و گوگل حق دارد اگر ما را به خاطر این موضوع جریمه کند.

اگر کیفیت سایت و رنکینگ شما به خاطر آدرس های نامعتبر باعث سرگردانی گوگل شده است نگران نباشید. دیجی وردپرس به شما کمک می کند تا با چند ترفند ساده URL های وردپرس را پالایش و بهینه‌ سازی کنید. با آموزش سئو تخصصی از دیجی وردپرس با من همراه باشید.

پالایش و بهینه سازی URL های وردپرس

افزونه های رایگان بسیاری برای تکمیل شدن خودکار فیلد آدرس در وردپرس وجود دارند. دقیقا نمی توان کارایی همه این پلاگین ها را تایید یا رد کرد. اما چه بهتر که هر یک از URL های وردپرس را بلافاصله بعد از ایجاد صفحه یا نوشته جدید با دست های خودمان ویرایش کنیم!

مطلب پیشنهادی  4 راه اثبات شده برای اصلاح و ارتقا رتبه سایت در گوگل

پالایش و بهینه سازی URL های وردپرس

بهینه سازی ساختار پیوند های یکتا

شرط تشخیص محتوا توسط گوگل و شناخت آن از سایر مطالبی موجود در وب قرارگیری کلمه کلیدی اصلی در ساختار آدرس های وردپرس است. مثلا اگر هدف ما تولید مطلبی مثل کسب درآمد از وردپرس است حضور واژه کسب درآمد و وردپرس قطعا در URL آن پست ضروری است. مسلما کاربر هم رغبت بیش‌تری برای کلیک روی این ساختار دارد تا ساختاری مثل www.example.com/?p=123.

حقیقت URL های وردپرس

URL با گوگل صحبت می کند و مردم هم از روی آدرس نتایج گوگل دقیقا متوجه می شوند که این محتوا در چه مورد است. به زبان دیگر اگر در تعیین URL های وردپرس دقت شده باشد هم گوگل آن را می فهمد (مورد پسند موتورهای جستجو است) و هم کاربران. (کاربر پسند است)

تغییر ساختار پیوندهای یکتا در وردپرس

برای تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس از بخش تنظیمات وارد Permalinks یا پیوندهای یکتا شوید. تصویر زیر تمام گزینه هایی است که برای تعیین ساختار پیوند یکتا پیش روی شما قرار دارد.

پالایش و بهینه سازی URL های وردپرس

 

 1. پیش فرض: به هیچ وجه برای سئو URL های وردپرس مورد تایید نیست. با این ساختار هیچ صفحه یا پستی به خوبی معرفی نمی شود.
 2. روز و نام: این گزینه خوبی برای سئو است. گوگل به خوبی می فهمد محتوا درباره چه چیزی سخن می گوید و در چه روزی منتشر شده است. تمام این موارد برای خواننده حائز اهمیت هستند.
 3. ماه و نام: این گزینه هم دقیقا مثل روز و نام مورد تایید است؛ با این تفاوت که به جای روز ماه نمایش داده می شود.
 4. عددی: عدد هیچ چیزی درباره مطلب شما در بر ندارد پس توصیه نمی شود.
 5. نام نوشته: این گزینه بخش دلخواه اکثر کاربران وردپرس است. برای گوگل هم قابل تایید است و با استفاده از آن محتوا کلی مطلب معرفی می شود.
 6. ساختار دلخواه: در این بخش کاربر قادر است از تگ های خاص خود برای ایجاد آدرس سفارشی استفاده نماید. اگر صاحب وب سایت بزرگی با دسته بندی های مختلفی هستید که برای کاربر هم اهمیت دارد ساختار /%category%/%postname%/ هم برای خود کاربر و هم از نظر گوگل مناسب است. حتی می توان در انتها این ساختار تگ های دیگری هم اضافه کرد که به گوگل اطلاعات اضافی درباره پست بدهد.
مطلب پیشنهادی  سایت با www یا بدون www ؟ مسئله این است!

اگر قرار شد که دسته بندی یا category هم با انتخاب ساختار دلخواه جزئی از URL های وردپرس باشد فقط و فقط باید یک دسته برای هر آدرس انتخاب گردد. به هر حال توصیه ما انتخاب دستی آدرس برای هر یک از پست هایی است که مثل دیجی وردپرس در سایت خود منتشر می کنید:

پالایش و بهینه سازی URL های وردپرس

نگارش یا ویرایش مجدد URL ها برای بهینه‌سازی

نه فقط در حالت عادی بلکه آپدیت آدرس ها پس از انتقال سایت لازم است. هر چند در شرایط انتقال استفاده از افزونه به صرفه تر است اما در صورتی که قصد سئو URL های وردپرس را دارید باید با قوانین زیر آن ها را ویرایش نمایید:

متمرکز کردن URL ها

منظور از متمرکز کردن پاک کردن و حذف بخش های اضافی از آدرس های سایت است. مثلا کلماتی مثل “و”، “یا” و در زبان انگلیسی “a”, “the”, “of” هیچ ارزشی ندارند و فقط باعث طولانی شدن آدرس خواهند شد. بنابراین در بین دو URL زیر قطعا آدرس اول از آدرس دوم بهتر است:

 • http://yourwebsite.com/burning-man-sunrise-party
 • http://yourwebsite.com/the-burning-man-sunrise-party-we-went-to-was-awesome

پالایش و بهینه سازی URL های وردپرس

کوتاه بودن URL ها

یکی از موارد نکوهیده در ایجاد URL های بهینه طولانی شدن بیش از حد آن است. اگر به بخش اول یعنی متمرکز کردن URL ها توجه کنید متوجه خواهید شد که چه طور با استفاده هوشمندانه از کلیدواژه ها می توان آدرس ها را کوتاه و مفید نمود.

استفاده از جداکننده های یکسان و ثابت در سایت

منظور از جداکننده ها کاما، خط فاصله یا مشابه آن است که برای جداسازی واژه ها در پیوند یکتا به کار می رود. مثلا اگر از (“-“)  برای جداسازی واژه ها در پست ها استفاده می کنید نباید این جداکننده ها در صفحات سایت (“_”) باشد. البته می دانید که وردپرس ازقدیم الایام از همان خط تیره های معروف برای جداسازی واژه ها استفاده می کند.

پالایش و بهینه سازی URL های وردپرس

استفاده از گواهینامه SSL در URL

یکی از موارد قطعی برای تبعیت از قوانین گوگل در سئو رمز گذاری کامل سایت با استفاده از گواهینامه SSL می باشد. HTTPS اکنون یک فاکتورجزئی در الگوریتم های گوگل جهت رتبه بندی وب سایت ها است.

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =