چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

۳ ابزار کلیدی برای آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

خانه / سئو / آموزش سئو / ۳ ابزار کلیدی برای آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل
آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

۳ ابزار کلیدی برای آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

کنسول جستجو گوگل در حکم غول چراغ جادو است. ابزاری که خیلی خوب به کاربران نشان داد دست گوگل و سحر و جادو در یک کاسه است؛ چون این حجم اطلاعات و این پیچیدگی در آنالیز داده ها از عهده انسان قطعا خارج است و فقط یک ماشین برنامه ریزی شده باهوش می تواند از پس تحقیق و طبقه بندی صحیح این همه دیتا برآید. اگر با نحوه خواندن و آنالیز داده ها و گزارشات کنسول گوگل  آشنا باشید به خوبی می دانید که این غول چراغ جادو چه جزییات به دردبخوری دارد و ظرفیت این را دارد که یک کارشناس به صورت تمام وقت روی تمام اطلاعات ارائه شده توسط آن کار کند. به هر حال چه عاشق کنسول جستجو گوگل باشید و چه تا الان نسبت به این سرویس کاربردی بی تفاوت بوده باشید محبوبیت این کنسول نزد کاربران غیرقابل انکار است.

همان طور که قبلا در بخش آموزش سئو گفته بودیم سه فاکتور کلیدی impressions ،clicks و CTR از جمله اطلاعاتی هستند که کنسول جستجو گوگل خیلی مفصل درباره آن ها توضیح می دهد. مثلا با استفاده از impressions دفعاتی که وب سایت شما با جستجو متفاوت کاربران در گوگل به نمایش درآمده است نمایش داده می شود. اما به دلایل محدودیت هایی که گوگل در ارائه اطلاعات مربوط به هر سایت در کنسول جستجو خود اعمال می کند دسترسی به برخی از این اطلاعات جهت آنالیز درست و حسابی و کارآمد با دشواری رو به رو شده است.

برای رفع این محدودیت هایی که در ادامه با آن ها آشنا می شوید به جستجو ابزارهای مختلفی برای دور زدن محدودیت های گوگل پرداخته ایم. امیدواریم که شناخت این ابزارها به آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل کمک کند.

آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

اما چرا باید استفاده تلفیقی از کنسول جستجو گوگل و ابزارهای جانبی داشته باشیم؟ در جواب این سوال لازم است سه محدودیت بزرگ این سرویس را بشناسید:

  1. دشواری مشاهده و جابه جایی بین صفحات و کوئری ها: عموما رنکینگ و رتبه گذاری یک صفحه بر اساس بیش از یک کوئری یا پرس وجو مشخص می شود و موقعیت صفحات در SERP بر اساس یک کوئری یکسان ممکن است متفاوت باشد.
  2. محدودیت نمایش اطلاعات قدیمی تر از ۹۰ روز گذشته: مشکل بزرگ دیگر در استفاده از کنسول جستجو گوگل خساست گوگل در نمایش اطلاعات مربوط به مثلا ۴ ماه قبل و حتی قبل تر از آن می باشد. این در حالی است که یک کارشناس برای آنالیز موقعیت سایت و این که دقیقا چه بلایی سر آن آمده است نیازمند اطلاعات و قیاس های مفصل تری خواهد بود.
  3. حجم بالای اطلاعات، غیر قابل فهم بودن آن ها: فرض کنید با افت رتبه سایت مواجه شده اید و در صدد کشف عامل آن هستید. مسلما پیشنهاد اول ما استفاده از کنسول جستجو گوگل نیست؛ چون کمتر کسی از انبوه اطلاعات منحنی CTR و عملکرد نسبی سر در می آورد!
مطلب پیشنهادی  آیا داشتن چندین سایت همزمان و دامنه مستقل به سئو کمک می کند؟

آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

باید خوشحال باشیم که هرگاه به شکاف یا مانعی در سئو بر می خوریم تقریبا همیشه ابزارهایی وجود دارند که امور ما را تسهیل می کنند. ۳ ابزار کلیدی هم که به زودی با آن ها آشنا می شوید از همین کارراه اندازهای ارزشمند هستند که فهم اطلاعات کنسول جستجو گوگل را ساده تر می کنند.

ابزار Console Rocket

Console Rocket ابزار رایگانی پر از داده سبک و قابل فهم است. حتی تا ۱۰۰,۰۰۰ کلیدواژه هم توسط این سرویس از آنالیز اطلاعات سایت در طول ۱۲ ماه سال استخراج شده است که واقعا گران بها می باشد.

Console Rocket اطلاعات صفحات و کلمات کلیدی را با هم لیست می کند و حتی قادر است کلیدواژه ها را در دو گروه branded و unbranded طبقه بندی نماید.

فیلترهای اطلاعاتی

مهم تر از همه فیلتر اطلاعات برای نتیجه گیری است. استفاده از فیلترهای کلمات کلیدی که به عنوان Show Me’s در کنسول جستجو گوگل معرفی می شوند ساده است. این فیلترها شامل موارد زیر می شوند:

  1. کلمات کلیدی که اخیرا از قلم افتاده اند و جز کلیدواژه های هدف نیستند
  2. کلمات کلیدی که اخیرا بین مطالب یافت شده اند
  3. بالاترین و پایین ترین صفحات از نظر رتبه بندی کلیک و CTR

منحنی CTR برای انواع دستگاه ها از جمله موبایل در Console Rocket قابل مشاهده است. در قیاس این منحنی ها تغییرات محسوسی از نظر نوع دستگاه، کلمات کلیدی برند و اعمالی که کاربران در سایت انجام داده اند مشاهده می شود.

آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

ابزار Search Analytics For Sheets

ابزار رایگان دیگری که دسترسی به اطلاعات کنسول جستجو گوگل را از طریق یک میانبر ساده تر می کند Search Analytics For Sheets می باشد. در تصویر زیر نمایی از اطلاعات این وب سایت را مشاهده می کنید. دسترسی به این دادها واقعا ساده و دلچسب است:

مطلب پیشنهادی  7 خطا رایج سئو که مستقیما به رتبه سایت ضربه می‌زنند

آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

بلافاصله بعد از باز کردن و مشاهده اطلاعات صفحات مختلف در سایدبار سمت راست گزینه هایی مشاهده می کنید که همگی برای آنالیز دیتا هستند. این داده ها به صورت گروهی قابل فیلتر هستند. گروه هایی که می توانید برای طبقه بندی داده ها انتخاب کنید بر اساس، نوع صفحه، کوئری، کشور و نوع دستگاه قابل مشاهده هستند.

مهم ترین مزیت این ابزار که شاید از نظر برخی نقص بزرگی هم محسوب شود نمایش لیست وار اطلاعات است. بنابراین کاربر به جای این که داده ها را در هر صفحه جداگانه مشاهده کند قادر است یک جا و در قالب یک جدول همه چیز را آنالیز نماید.

آنالیز بهتر اطلاعات کنسول جستجو گوگل

ابزار Search Console Helper

Search Console Helper یک نمونه از ابزارهای پولی است که قطعا پرداخت و دریافت آن برای ما دشوار است و بنابراین بهتر است درگیر آن نشویم. این برنامه ابزار آنلاین نیست و به صورت نرم افزار روی خود ویندوز نصب می شود. با وجود محدودیت های زمانی، دانلود رایگان و استفاده از آن در قالب محدودیت آزمایشی فرصت مناسبی است تا بتوانید با انواع متدهای آنالیز اطلاعاتی روز آشنا شوید. به علاوه اکنون ابزارهای زیادی برای حذف محدودیت های زمانی ابزارها و نرم افزارهای مختلف وجود دارد که به ما امکان استفاده از Search Console Helper را مثل یک کاربر قانونی می دهد.

مهم ترین مزیت این ابزار نسبت به سایر گزینه هایی که معرفی شد امکان تلفیق داده ها با سرویس Google Analytics و اطلاعات مربوط به بک لینک ها خواهد بود.

اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (شما اولین نفر باشید!)

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *