چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

صفر تا صد چگونگی استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس

خانه / سئو / آموزش سئو / صفر تا صد چگونگی استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس

صفر تا صد چگونگی استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس

اگر شما هم بعد از آشنایی با ریدایرکت ۳۰۱ و تاثیر آن بر سئو یک ریدایرکت شناس (!) حرفه ای شده اید و اکنون برای انتقال صفحات مختلف سایت خود از ریدایرکت از نوع ۳۰۱ استفاده می کنید احتمالا برایتان پیش آمده که بر خلاف تمام چشم انتظاری هایتان نتایج به دست آمده بعد از ریدایرکت صفحات مطلبوب نیست. چنان چه می دانید ریدایرکت ۳۰۱ قدرت فوق العاده ای در پاک کردن ساختارهای پیشین یک صفحه در بخشی از سایت، بازسازی صفحات با درج آدرس های جدید و به روزرسانی محتوا قدیمی و غیرکاربردی دارد. با این حال کافی است در استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس مرتکب کوچک ترین خطایی شویم تا بلافاصله آثار منفی آن روی رنک صفحه ما را غافلگیر کند!

در سال های اخیر که گوگل روی استراتژی های لینک بیلدینگ حساسیت بیشتری به خرج می دهد و سختگیرتر شده است خود به خود پتانسیل بروز خطا بین وبمستران در ریدایرکت ها بیشتر شده است. اکنون گوگل با شدت بیشتری با ریدایرکت های غیرمرتبط برخورد می کند و این وسط کاربرانی که تصور می کنند ریز و درشت استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس را به خوبی می دانند بیش از همه متضرر می شوند.

در این شرایط که بسیاری از ریدایرکت های انجام شده توسط وب سایت ها مورد قبول واقع نمی شود تصمیم گرفتیم نگاهی بر صفر تا صد چگونگی استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس داشته باشیم تا دقیقا متوجه شویم چه زمان هایی و چه طور می توان از این روش برای بهبود رنکینگ بهره گرفت. در این آموزش سئو وردپرس همراه من باشید تا موضوع ریدایرکت ۳۰۱ را با هم مورد بررسی قرار بدیم

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس

در دنیا سئو سه نوع ریدایرکت مورد بحث وجود دارد:

  • ریدایرکت ۳۰۱: ریدایرکتی که صفحات را به صورت ثابت هدایت می کند
  • ریدایرکت ۳۰۲: ریدایرکتی که صفحات را به صورت موقت جا به جا می کند
  • متا تگ رفرش یا Meta Refresh
مطلب پیشنهادی  بررسی تاثیر فاکتور شیوه طراحی و چیدمان سایت بر سئو (2)

 استفاده از ریدایرکت 301 در سئو وردپرس

ریدایرکت ۳۰۱ انتقال دائمی را از یک صفحه به URL دیگر میسر می سازد که در مسیر آن ۹۰ تا ۹۹ درصد مسیر لینک جویس یا قدرت رنکینگ طی می شود. ریدایرکت های ۳۰۱ با توجه به لینک جویس ( انتقال ارزش یک صفحه به صفحه دیگر) بهترین نوع ریدایرکت در انتقال صفحات برای سئو وردپرس هستند.

آشنایی با آناتومی یک ریدایرکت بی عیب و نقص!

بهترین ریدایرکت آن ریدایرکتی است که بدون حاشیه های اضافی و ایجاد دردسرهای تازه برای وبمستر یک آدرس را به آدرس دیگری تبدیل کند. بنابراین در ریدایرکتی که کامل صورت بگیرد باید تمام اجزا صفحه شامل محتوا یا تصاویر به جز URL بدون تغییر بمانند.

هر ریدایرکت در صورتی که سالم و بی عیب و نقش باشد می تواند تا ۸۵ درصد از حق امتیاز و اعتبار آدرس اصلی اولیه را منتقل سازد؛ به شرط این که به صفحه مرتبطی وصل شده باشد. با این حال از آن جایی که بسیاری از وبمستران معمولا صفحات غیرمرتبط را به هم لینک می کنند در ریدایرکت با پنالتی های گوگل مواجه می شوند.

انتقال همه صفحات به صفحه اصلی با ریدایرکت ۳۰۱

گوگل باهوش تر از همه وبمستران است و از همان اول می دانست که انتقال همه صفحات به صفحه اصلی سایت که بهترین معرف آن برای رتبه بندی صفحات مختلف خواهد بود سیاست درستی نخواهد بود؛ حتی اگر این انتقال به وسیله ریدایرکت ۳۰۱ انجام گرفته باشد. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم هرگاه ریدایرکت صفحات زیادی را به HOME PAGE انجام می دهیم رنک سایت تغییر محسوسی داشته باشد.

 استفاده از ریدایرکت 301 در سئو وردپرس

با توجه به این که این کار از نظر گوگل امتیاز منفی دارد توصیه می کنیم به جای ریدایرکت صفحات به صفحه اصلی آن ها را به URL های متفاوت دیگر موجود در سایت هدایت کنید. این حالت از ریدایرکت به صفحه اصلی که عمومی ترین صفحه است بهتر خواهد بود.

ریدایرکت ۳۰۱ و بک لینک های بد

در ابتدا که الگوریتم پنگوئن روی کار آمد این تصور وجود داشت که لینک های خوب تاثیر خود را روی سایت می گذارند، اما لینک های بد تاثیر منفی نخواهند داشت. بعد از به روزرسانی این الگوریتم و در ارتباط با ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس مشخص شد که هر گاه ریدایرکت صفحه ای را انجام دهیم مسلما لینک های شکسته در سئو موجود در آن صفحه و بک لینک های خراب نیز منتقل خواهند شد.

مطلب پیشنهادی  همه آن چه که باید در بهینه‌ سازی صفحات در سئو on-page بدانید

 استفاده از ریدایرکت 301 در سئو وردپرس

بسیاری از وبمستران URL یا دامین های مختلف سایت های قدیمی خود را به یک دامین اصلی ریدایرکت می کنند و معمولا نیز از ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس استفاده می نمایند؛ غافل از این که این ریدایرکت ها تمام لینک های خراب و شکسته ای که برای سئو مخرب هستند نیز با این کار به سایت اصلی هدایت می شوند.

URL های مجزا و لینک های خراب

وضعیت بالا برای URL های مجزا نیز صادق است. مثلا هر گاه یک صفحه با لینک های نامعتبر به صفحه تازه ای که ایجاد کرده ایم ریدایرکت شود این لینک ها و اثرات منفی آینده آن به صفحه تازه نیز منتقل خواهد شد. در چنین حالاتی بهتر است بعد از مطالعه خطا ۴۰۴ و چگونگی برطرف کردن آن، آن صفحه را به طور کلی از سایت حذف کنید.

 استفاده از ریدایرکت 301 در سئو وردپرس

موارد استفاده از ریدایرکت های ۳۰۱

ساخت ریدایرکت ۳۰۱ بسیار ساده است؛ کافی است ادیتوری مثل نوت پد را باز کنید، داخل آن آدرس سایت یا صفحه ای که قرار است ریدایرکت شود را پیست نموده و آن را با نام htaccess. ذخیره سازی کنید. حالا این فایل می تواند به سادگی در فضا وب آپلود شود. اما چه مواقعی می توان ازاین فایل برای ریدایرکت ۳۰۱ در سئو وردپرس بهره گفت؟

  1. تغییر نام فایل ها و آدرس سایت ها: ریدایرکت ابزار مهمی خصوصا در کشف سایت های جدید است. به وسیله آن می توان کاری کرد که کاربر با تایپ کردن آدرس های قدیمی همچنان به سایت تازه وصل شود و با خطا گوگل مواجه نشود
  2. بهینه سازی صفحات وب: ریدایرکت ها در انتقال لینک جویس بسیار موثر هستند و به گوگل نشان می دهند این صفحه مرتبا به صفحه یا آدرس اصلی ارجاع داده شده است
  3. تغییرات جزئی آدرس های صفحات مختلف: مثلا اگر آدرس یک صفحه از html به .php تغییر کرده باشد نام هر دو فایل باید در htaccess  تایپ شوند.
اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (1 رای, میانگین 5٫00 از 5)

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *