5 ترفند ناب برای جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی در سئو

خانه / سئو / آموزش سئو / 5 ترفند ناب برای جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی در سئو
جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی سایت در سئو

5 ترفند ناب برای جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی در سئو

حتی فکر کردن به صنعتی که ارزش آن احتمالا تا سال 2019 نزدیک به 300 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود سردردآور است! این روزها همه محتوا می‌خواهند! همه به محتوا نیاز دارند. اما همه وب سایت‌ها از راه استاندارد و قابل قبول گوگل اقدام به تولید محتوا اختصاصی و یا ترمیم و اصلاح محتوا خود نمی‌پردازند؛ در عوض دست به سرقت محتوا ارزشمند معتبری می‌زنند که می‌دانند ظرفیت هدایت کلیک‌ها، بارها و بارها به اشتراک‌گذاری توسط کاربر و نهایتا کسب رتبه بالا در گوگل را دارد. این افراد نه تنها وقت، سرمایه و حوصله تولید محتوا اختصاصی را ندارند بلکه گاهی یک بار هم برای خواندن یک مطلب زمان صرف نکرده و صرفا کپی‌برداری یا اصطلاحا سرقت محتوا می‌کنند!

با وجود هشدارهای پیگیری سرقت محتوا در سایت‌ها مختلف، همچنان نشر محتوا کپی‌برداری شده در سایت‌های بی‌اعتبار از دیرباز ادامه دارد. اما دیگر جای نگرانی نیست. دیجی وردپرس در مطلب امروز 5 راه کلیدی را برای جلوگیری از سرقت محتوا معرفی می‌کند تا از این پس نگران نمایش مطالب خودتان در سایت‌های دیگر و رقابت ناسالم با سایت‌های بی‌اصالت نشوید!

تکنیک‌های جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی سایت در سئو

امروزه روش‌های مبارزه با سرقت محتوا به سرعت در حال پیشرفت و توسعه هستند که حافظ اصالت محتوا می‌شوند و حتی با به سرقت رسیدن آن باز هم قابل ردیابی خواهند بود. طبیعی است که این تکنیک‌ها سه بخش نوشتار محتوا، تکنولوژی نشر و سپس قوانین کپی‌رایت را شامل می‌شوند.

تبیین استایل اختصاصی برای محتوا تا قابل تشخیص شود

وقتی که محتوا با صدا خود نویسنده تولید شود و لحن و حالات او در نوشتارش جاری باشد به سرعت قابل تشخیص و ردیابی خواهد بود؛ حتی اگر توسط وب سایت‌های دیگر بارها و بارها سرقت شود. استایل نوشتار هر فرد تبدیل به خورشیدی می‌شود که دیگران با دیدن درخشش آن به اصل سایت و نویسنده پی می‌برند. برای داشتن یک استایل خاص سه فرمول خاص وجود دارد: تمرین، تمرین و تمرین!

مطلب پیشنهادی  به این دلایل در لینک دادن به سایت های دیگر خسیس نباشید!

نکات زیر در این فرآیند قطعا به شما کمک می‌کنند:

  • هنگام نوشتن در متن، دقیقا مثل زمانی که حضوری و به صورت گفتاری با کسی صحبت می‌کنید کلمات را انتقال دهید
  • اگر در مکالمه گفتاری کلمات را چند بار تکرار می‌کنید این تکرار را حتما در متن به کار ببرید
  • در نوشتار راحتی و سادگی را حفظ کنید. کلمات را رسمی و دور از ذهن انتخاب نکنید و قابل فهم بنویسید

درج نام نویسنده و سایت در مطالب

خیلی از سایت‌ها بعد از مدتی بدون دخل و تصرف، با استفاده از ابزارهای خاص و یا کپی‌برداری بدون ویرایش مطالب را سرقت می‌کنند. در چنین حالتی درج نام سایت یا نویسنده در بخش‌های خاص

و غیرمنتظره مطلب کلید خوبی است. به علاوه تغییر ساختار سایت و نمایش نویسنده در کنار عنوان یکی از تکنیک‌های مفید است که به کپی شدن همزمان نام نویسنده برای سایت‌هایی که در محتوا تصرف نمی‌کنند کمک می‌کند.

جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی سایت در سئو

در کنار این ترفند، امروزه بسیاری از سایت‌ها در پایان هر مطلب، دو خط حاوی لینک به اشتراک‌گذاری را قرار می‌دهند که طی آن خاتمه مطلب و نام نویسنده را نیز درج می‌کنند. به نمونه زیر در یکی از سایت‌های خارجی توجه کنید:

جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی سایت در سئو

این ترفند مدت است در بازاریابی محتوا شناخته شده است. به علاوه سرویس Google Alert هم در این زمینه به جلوگیری از سرقت محتوا کمک شایانی کرده است و هر سایت می‌تواند با درج کلیدواژه‌های خاص با نام نویسنده، اصالت مطلب را در گوگل به ثبت برساند.

واترمارک و طراحی اختصاصی تصاویر

قرار دادن واترمارک روی تصاویر همان درج لوگو یا نام اختصاصی هر سایت در قالبی کم‌رنگ در بخش‌های مختلف عکس است. واترمارک می‌تواند فاحش و کاملا در تصویر مزاحم دید مخاطب باشد یا این که به صورت زیرکانه و طریفی به کار برده شود.

مطلب پیشنهادی  آموزش استفاده از کنسول جستجو گوگل در جهت بهینه سازی سایت (4)

جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی سایت در سئو

در تصویر بالا با وجود این که تصویر قابل تشخیص است اما واترمارک به شدت آن را از کپی شدن محافظت کرده است. هر روشی را که برای جلوگیری از این بخش در سرقت محتوا به کار می‌برید فرقی ندارد. به هر حال تصاویر بیش‌ترین آمار سرقت را بین سایر بخش‌های مطالب دارند.

افزودن هشدار کپی‌رایت به سایت و مطالب

خیلی از موارد کپی‌برداری در سطح اینترنت ناخواسته است؛ چون غالب افراد نمی‌دانند یا حداقل متوجه نشده‌اند که کپی مطالب ممنوع است. وردپرس همواره توصیه می‌کند کپی‌رایت هر سایت در بخش دیدنی و واضح هر سایت مثل سایدبار قرار گیرد.

استفاده از پلاگین‌های امنیتی وردپرس

در صورتی که شما هم از کاربران خوش‌شانسی باشید که سایت خود را روی وردپرس بنا نهاده‌اند می‌توانید از چندین افزونه امنیتی وردپرس برای جلوگیری از به سرقت بردن محتوا استفاده کنید.

به عنوان مثال افزونه Copyright Proof به صورت خودکار یک گواهینامه امنیتی برای هر پست ایجاد می‌کند که حاوی امضا دیجیتالی هستند. این امضا مدرک خوبی است که با استفاده از آن زمان تولید محتوا را اثبات کنید.

جلوگیری از سرقت محتوا اختصاصی سایت در سئو

راه دیگر غیرفعال کردن امکان کپی‌رایت روی متن سایت است. اگر می‌خواهید امکان کپی‌برداری را به این شکل غیرفعال کنید می‌توانید از افزونه‌های دیگر نظیر افزونه WP Content Copy Protection استفاده کنید.

اشتراک گذاری

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *