4 اشتباه در نوشتن توضیحات متا که شاید شما هم مرتکب می‌شوید

خانه / وبلاگ / بازاریابی محتوا / 4 اشتباه در نوشتن توضیحات متا که شاید شما هم مرتکب می‌شوید
اشتباهات رایج در نوشتن توضیحات متا در سئو

4 اشتباه در نوشتن توضیحات متا که شاید شما هم مرتکب می‌شوید

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سئو داخلی هر سایت نوشتن توضیحات متا است و از آن جایی که تاثیر مستقیم و قابل محاسبه‌ای در سئو ندارد معمولا نسبت به آن اهمال می‌کنیم. به طور کلی در سئو تگ‌های توضیحات متا برای رتبه بندی موتورهای جستجو اهمیت بالایی ندارند ولی این تگ ها در کلیک کاربر روی نتایجی که گوگل نمایش می‌دهد اهمیت ویژه ای دارند. هر چه قدر که تعداد کلیک نسبت به رتبه بالاتر باشد از جهت سئو بهتر است و از نظر موتورهای جستجو این بدان معنا است که وب سایت در نوشتن توضیحات متا به اندازه کافی دقیق و ماهرانه عمل کرده است که یک کاربر را برای بازدید جذب کند.

احتمالا از همین حالا برای استفاده از توضیحات متا اقدام کنید و رویکرد خود را نسبت به این بخش تغییر دهید؛ اما قبل از هر چیز لازم است با 6 اشتباه در نوشتن توضیحات متا که شاید شما هم در آینده نزدیک مرتکب شوید آشنایی پیدا کنید.

اشتباهات رایج در نوشتن توضیحات متا در سئو

توضیحات متا یکی از مهم‌ترین ارکان در بازاریابی محتوا است. به این شکل که یک تصویر نه کامل اما قابل فهم درباره مطلب مثل یک آگهی بازرگانی به موتور جستجو و سپس کاربر ارائه می‌دهد تا آن‌ها را به سمت بازدید از سایت ترغیب کند. بنابراین لازم است بهترین ساختار توضیحات متا را برای گوگل بنویسیم

مطلب پیشنهادی  قوانین به روزرسانی سایت: هر چند وقت یک بار مطلب منتشر کنیم؟

برخی از اشتباهات متداولی که در نوشتن توضیحات ممکن است مرتکب شوید را در ادامه می‌خوانید.

خطا اول: درج توضیحات متا تکراری

در میان عواملی که منجر به پنالتی‌های گوگل می‌شوند توضیحات متا تکراری وجود ندارد؛ اما قطعا هر صفحه از سایت به توضیحات کاملا جداگانه و اختصاصی دارد که هرگز نباید از صفحات دیگر کپی‌برداری شده باشند.

از آن جایی که توضیحات متا مثل نمایش بندانگشتی از یک مطلب هستند بنابراین می‌توانند روایت کوتاهی از هر پست باشند. هر چه قدر که در ارائه این اطلاعات بهتر عمل کنید شانس شما برای هدایت ترافیک و بهبود و ارتقا CTR بیش تر است.

اشتباهات رایج در نوشتن توضیحات متا در سئو

در صورتی که جایگاه توضیحات متا را در وردپرس خالی بگذارید گوگل به صورت خودکار از روی کوئری یا جستجو انجام شده می‌تواند این بخش را تکمیل نماید. فراموش نکنید که نوشتن توضیحات متا برای بخش‌های مختلف نظیر دسته‌بندی‌ها، صفحه اصلی، محصولات و سایر پست‌ها کاملا اختیاری است.

خطا دوم: وسواس کابران روی طول توضیحات متا

تا چندی پیش طول توضیحات متا بارها و بارها به عنوان یکی از نکات مهم سئو داخلی مطرح می‌شد. مثلا طول بهینه آن را 135 تا 160 کاراکتر اعلام می‌کردند؛ اما این محدوده سال 2017 بیش‌تر شد و حتی تا 320 کاراکتر هم اعلام شد.

با این وجود مشاهدات چیز دیگری می‌گوید. به نمونه زیر دقت کنید:

اشتباهات رایج در نوشتن توضیحات متا در سئو

نتیجه اول توضیحات 161 کاراکتری دارد در حالی که نتیجه دوم توضیحاتی با 240 کاراکتر یعنی بیش‌تر از حد مجاز اعلام شده توسط گوگل دارد. تجربه نشان داده است که در نوشتن توضیحات متا تعداد کاراکتر اهمیت چندانی ندارد و این پیکسل‌ها هستند که طول توضیحات متا را برای نمایش بهینه تعیین می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  قرار دادن واتر مارک روی تصاویر ؛ اصلی در برندینگ از نان شب هم واجب تر است!

بر اساس ابعاد صفحه نمایش، توضیحات متا ایده‌ال در دستگاه‌هایی با ابعاد حدودی 920x 1840 بین 160 تا 320 کاراکتر طول دارد. بنابراین تنها به خاطر سایز صفحات نمایش است که برای طول کاراکترها ممکن است محدودیت قائل شویم.

به علاوه به یاد داشته باشید که گوگل همیشه توضیحات متایی که به صورت دستی وارد کرده‌ایم را نمایش نمی‌دهد و تضمین نمی‌دهد دقیقا همان چیزی که وارد کرده‌ایم به کاربر نشان داده شود. لذا خیلی از اوقات آن چه که به عنوان توضیحات متا می‌بینیم توسط گوگل به صورت خودکار ساخته شده است.

خطا سوم: عدم استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات

در نوشتن توضیحات متا باید توجه داشت که قطعا باید حاوی کلمات کلیدی مطلب باشد. کلمات کلیدی که استفاده می‌کنیم دو ویژگی زیر را دارند:

 • مرتبط به محتوا اصلی پست باشند
 • همان کلماتی باشند که کاربر جستجو می‌کند

اشتباهات رایج در نوشتن توضیحات متا در سئو

در صورتی که توضیحات متا با مطلب پست مرتبط نباشند گوگل اولین جمله یا عبارت پست را که حاوی کلمه کلیدی است را به عنوان توضیحات متا نشان می‌دهد.

خطا چهارم: عدم بهینه سازی توضیحات برای نمایش در ریچ اسنیپت

با وجود Rich Snippets است که توضیحات متا به خوبی در میان بازدیدکننده‌ها نمایش داده می‌شوند. برخی از بخش‌های خاص سایت که می‌توانند در بخش ریچ اسنیپت نیز نمایش داده شوند عبارتند از:

 • وقایع یا رخدادهای روز
 • محصولات
 • پیشنهادات
 • کسب وکارهای محلی
 • اشخاص
 • فعالیت‌های خلاقانه

اشتباهات رایج در نوشتن توضیحات متا در سئو

هر یک از نکات گفته شده کمک می‌کنند تا توضیحات کامل و اختصاصی‌تری را برای هر مطلب داشته باشید. فقط زمانی به نوشتن توضیحات متا اقدام نمایید که بتوانید عبارت‌های خلاقانه و کاملی را برای بازبینی موتورجستجو تنظیم کنید.

اشتراک گذاری

 • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
 • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
 • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *