دکتر گوگل چگونه سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی را ارزیابی می کند؟

خانه / سئو / آموزش سئو / دکتر گوگل چگونه سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی را ارزیابی می کند؟
چگونگی سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

دکتر گوگل چگونه سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی را ارزیابی می کند؟

از تو به یک اشاره…از گوگل به سر دویدن! جستجو در دنیا گوگل ادامه دارد! این موتور جستجو محبوب منتظر اشاره شما است تا حرفی را وارد کنید؛ آن گاه با نمایش میلیون ها سایت شما را غافلگیر کند! میلیون ها سایتی که شاید در وهله اول دیدنشان انسان را ذوق زده کند؛ اما بعد از آن این تعدد باورنکردنی تبدیل به سردرگمی بزرگی برای انسان می شود. اصلا معلوم نیست از بین این همه وب سایت کدام یک معتبر هستند و قابل اعتماد… اگرچه ما و شما به عنوان کاربران عادی از تشخیص سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی عاجز هستیم اما گوگل خیلی خوب می توانید یک صفحه اینترنتی به لحاظ قابل اطمینان بودن ارزیابی کرده و بسنجد. اساسا تلاش در سئو برای کسب رتبه بهتر هم به دلیل همین توانایی دقیق گوگل در سنجش وب سایت ها و اعتبار صفحات اینترنتی می باشد!

اما گوگل یک انسان با قدرت تفکیک ، تحلیل و ارزیابی او نیست. گوگل یک هوش مصنوعی برنامه ریزی شده با الگوریتم های خاص خودش می باشد و این رتبه بندی صفحات هم بر اساس معیار هایی است که از قبل به گوگل دیکته شده است.

این معیارها و ملاک هایی که گوگل با توجه به آن ها اعتبار محتوا را می سنجد چیست؟ به زبان ساده تر چه مواردی در سایت ما از سایر بخش ها مهم تر هستند که با توجه به آن ها دکتر گوگل(!) سلامت ما را ارزیابی می کند و به ما بها می دهد؟

این معیارها را با تکیه بر بررسی هایی که در گوگل انجام داده ایم تک به تک تحلیل می کنیم.

چگونگی سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

چگونگی سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

ملاک اصلی اعتبارسنجی قدیم: رتبه سایت

ابتدا به ساکن و زمانی که گوگل برای اولین قصد داشت اعتبار سنجی کند از معیار کلیدی و مهمی به نام PageRank یا رتبه صفحات برای این ارزیابی استفاده می نمود. گوگل در این روش تمام لینک هایی که به سمت یک سایت منتهی می شدند و تمام کلیک هایی که توسط یک سایت دریافت می شدند را می شمرد و در مجموع به عنوان یک رنک یا رتبه آن را معرفی می کرد.

مطلب پیشنهادی  قدم به قدم در راه سئو: از صفر تا 100 هزار بازدید در 12 ماه

اما این روش استثناهایی خاصی دارد که همیشه وبمستران را با شگفتی رو به رو می کند:

  • یک سایت با لینک های کم تر اما معتبر تر ممکن است رتبه خیلی بهتری نسبت به وب سایتی با لینک های زیادی اما مرتبط داشته باشد.
  • حتی وب سایت هایی با رتبه خوب یا PageRank بالا ممکن است نتوانند در اولین نتایج گوگل ظاهر شوند.

در این روش از سنجش اعتبار صفحات اینترنتی معمولا کلمات کلیدی حقیقی تاثیر زیادی دارند. در این سیستم معمولا به نزدیک ترین پاسخی که جستجو کننده به دنبال آن است رجوع می شود و گاهی رتبه سایت ها نادیده گرفته می شود.

اعتبار سنجی امروزی گوگل

محتوا و لینک هایی که از گذشته هم برای گوگل اهمیت داشتند هنوز دو فاکتور کلیدی در سنجش اعتبار صفحات اینترنتی به شمار می آیند اما امروز سیستم جدید Google’s RankBrain هم اضافه شده است که به خودی خود ملاک های مستقلی در ارزیابی وب سایت های مختلف دارد.

گوگل در روش امروزی خودش به شیوه های متفاوت تری عمل می کنند که بیش تر در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

چگونگی سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

سنجش اعتبار بر اساس هر یک از صفحات سایت ها

چیزی که بسیاری از کاربران را نگران می کند تعمیم دادن نتایج کلی به نتایج جزئی است. در واقع سوال اصلی این جا است که آیا یک صفحه کم اعتبار روی کل سایت تاثیر می گذارد یا این که اگر یک سایت به صورت کلی بی اعتبار باشد دستمزد پست های محدودی که خیلی خوب تدوین شده است چه می شود؟

گوگل خیلی صریح و شفاف به این دغدغه پاسخ داده است:

ارزیابی اعتبار صفحات و ارزش دهی به هر یک از آن ها به صورت کاملا تکی و انفرادی در وب سایت ها صورت می گیرد. هرگز هیچ سایتی به صورت کلی یا با استفاده از دامنه اعتبار سنجی نمی شود؛ چون ممکن است این روش تصورات اشتباهی را برای بقیه به وجود آورد.

چگونگی سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

استحقاق سنجی هوشمندانه گوگل!

این روش در سنجش اعتبار صفحات اینترنتی شیوه ای هوشمندانه و منصفانه بود که توسط گوگل پیاده شد. اگر این استراتژی در ارزش دهی به وب سایت ها وجود نداشت آن گاه سایت های معتبر و مشهوری مثل Tumblr ،WordPress یا Medium بدون توجه به کم و کاستی ها همیشه در صدر بودند و تمام صفحات آن ها اعتبار بالایی می یافتند؛ در حالی که قطعا کل محتوا یک سایت قابل استناد نیست!

مطلب پیشنهادی  4 راه اثبات شده برای اصلاح و ارتقا رتبه سایت در گوگل

گول برنامه های اعتبار سنجی را نخورید!

در مورد اعتبار دامنه یا یک صفحه خاص از سایت ها ابزار های زیادی وجود دارند که مدعی هستند می توانند این کار را برای هر سایت به صورت جداگانه انجام دهند. مطمئن باشید که اعتبار دامنه سایت یا صفحاتی که به دلیل شیوه نگارش اشتباه، عدم توجه به کیفیت محتوا، عدم ساخت لینک استاندارد و…پایین آمده اند با این برنامه ها قابل ارزیابی نیست.

سنجش اعتبار کلی سایت توسط گوگل

این که گوگل برای هر صفحه از سایت ارزش متفاوتی قائل می شود به این معنا نیست که هیچ معیار کلی و عمومی برای سنجش سلامت و صحت صفحات اینترنتی وجود ندارد. مثلا گوگل به محض این که بدافزارها یا یک ویروس خاص به سایتی حمله می کنند سریع آثار جانبی آن را که ناشی از عدم دسترسی به محتوا است روی ارزش و اعتبار هر صفحه اعمال می کند.

چگونگی سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

حتی قبلا بعد از به روزرسانی بزرگ الگوریتم پنگوئن اعلام شد که گوگل سیستم تشخیص اسپم خود را به صورت گسترده در سایت ها فعال کرده است. مسلما این به روزرسانی یک بازبینی عمومی روی سایت ها به شمار می رفت و نه یک تحلیل برای هر یک ازصفحات.

به یاد داشته باشید که:

تنها در صورتی که تمام عوامل برای هر دو صفحه از یک سایت در شرایط مساوی قرار داشته باشند ارزیابی کل سایت توسط گوگل به نفع آن سایت می شود.

احتمالا حالا به خوبی متوجه شدید که دکتر گوگل چطور مشکلات سایت ها را رصد می کند و چه می شود که یک مطلب خاص از یک سایت خاص با وجود رتبه پایین در رتبه اول گوگل قرار می گیرد!

به پایان ایم مقاله آموزش سئو از دیجی وردپرس رسیدیم. سایر مطالب بخش سئو را بررسی کنید تا بتوانید با استفاده از مقالات تخصصی سئو وب سایت خود را از قبل بهتر و بهینه تر کنید.

اصلا خوب نبودمیتونه بهتر باشهقابل قبولهخوب بودعالی بود (1 رای, میانگین 5٫00 از 5)

  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *